Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Skvělé řešení pro bezdomovce: Domeček, který se zavěsí kamkoliv na zeď

Mezinárodní architektonické soutěže jsou dobrou líhní netradičních návrhů. Tak tomu je i u soutěží o zajímavé koncepty loftů, které vyhlašuje firma Fakro.
Vydáno: 01.09.2015
5) Překližkový pokojík je umístěn nad výškou hlav kolemjdoucích, tak, aby nebránil provozu na chodníku nebo v užších ulicích.
5) Překližkový pokojík je umístěn nad výškou hlav kolemjdoucích, tak, aby nebránil provozu na chodníku nebo v užších ulicích. Autor: James Furzer/REX Shuterrstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mezi mnoha odvážnými koncepty nevšedního bydlení nečekaně zvítězilo řešení ubytování pro bezdomovce, jež se zrodilo v hlavě mladého britského designéra Jamese Furzera.

Stačí se podívat na jeden z obrázků konceptu a hned pochopíte, čím se daná firma, jež soutěž vyhlásila, zabývá. Vyrábí střešní okna a žebříky do podkroví. Obojí šestadvacetiletý designér ve svém návrhu použil.

Jak sám říká, byl to nápad, který zpracoval za méně než dva týdny, a hnacím motorem pro něj prý byla pouhá účast ve vyhlášené soutěži. O výhře ani neuvažoval. Přesto právě jeho návrh bydlení je v mnohém výjimečný a první místo získal bez problémů.

1) Závěsný pokoj pro bezdomovce je vyroben z překližky a na vyvýšené plošině je položena matrace.
1) Závěsný pokoj pro bezdomovce je vyroben z překližky a na vyvýšené plošině je položena matrace.
James Furzer/REX Shuterrstock

Vycházel ze situace, se kterou se lidé bez domova dennodenně setkávají – mít aspoň kde v klidu přespat. Proto v jeho velmi jednoduchém návrhu uvidíte vlastně jen holou místnost sestavenou z překližky a vybavenou jednou matrací. Zavěsit se dá tento samostatný „pokoj“ na jakoukoli pevnou zeď pomocí ocelového rámu.

6) James Furzer pochází z města Dagenham v Essexu.  Foto:

Uvnitř se pod místem na spaní nachází úložný prostor a na obou stěnách závěsná polička, která se dá sklopit. Jedna z nich může docela dobře posloužit i jako stůl. Do překližkového pokojíku se vchází zespoda pomocí sklápěcího žebříku. Budka pro bezdomovce visí v takové výšce, aby se pod ní dalo v klidu projít a nevadila provozu.

James Furzer si je vědom toho, že jeho koncept zcela otázku lidí bez domova neřeší, má ale šanci alespoň některým z nich zabezpečit relativní klid během spánku. V samotném Londýně teď na ulici přespává kolem 750 bezdomovců a dvě třetiny z nich se setkaly s násilím, kterému se jen těžko byli schopni ubránit. Ve Furzerových domečcích tak budou moci alespoň v klidu přespat.

Designér z Dagnehamu v Essexu získal za obydlí pro lidi bez domova právem vítěznou cenu – 5 000 Euro. I když je koncept jen nápadem bez doladění, komu by překližkové ubikace patřily a kdo by se o ně staral, je to další nápaditý impuls k potřebě zabývat se intenzivněji řešením čím dál tíživější situace bezdomovců ve městech.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

 

Moderní domek původní zástavbu nijak neruší

Moderní domek ve starší zástavbě nabízí pohodlí a klid

 

 

Joel se svým ještě nedokončeným zázrakem

Jak skoncovat s dluhy? Místo drahého nájmu si postavte domek na kolečkách

Domek z palet

Domek z palet postavíte už za několik tisíc korun

Článek je zařazen v:
Reklama