1. září 2015 05:45
Klára BeščecováSkvělé řešení pro bezdomovce: Domeček, který se zavěsí kamkoliv na zeď
Mezinárodní architektonické soutěže jsou dobrou líhní netradičních návrhů. Tak tomu je i u soutěží o zajímavé koncepty loftů, které vyhlašuje firma Fakro.
Mezi mnoha odvážnými koncepty nevšedního bydlení nečekaně zvítězilo řešení ubytování pro bezdomovce, jež se zrodilo v hlavě mladého britského designéra Jamese Furzera.
Stačí se podívat na jeden zobrázků konceptu a hned pochopíte, čím se daná firma, jež soutěž vyhlásila, zabývá. Vyrábí střešní okna a žebříky do podkroví. Obojí šestadvacetiletý designér ve svém návrhu použil.
Jak sám říká, byl to nápad, který zpracoval za méně než dva týdny, a hnacím motorem pro něj prý byla pouhá účast ve vyhlášené soutěži. O výhře ani neuvažoval. Přesto právě jeho návrh bydlení je vmnohém výjimečný a první místo získal bez problémů.
Vycházel ze situace, se kterou se lidé bez domova dennodenně setkávají – mít aspoň kde vklidu přespat. Proto vjeho velmi jednoduchém návrhu uvidíte vlastně jen holou místnost sestavenou zpřekližky a vybavenou jednou matrací. Zavěsit se dá tento samostatný „pokoj“ na jakoukoli pevnou zeď pomocí ocelového rámu.
Uvnitř se pod místem na spaní nachází úložný prostor a na obou stěnách závěsná polička, která se dá sklopit. Jedna znich může docela dobře posloužit i jako stůl. Do překližkového pokojíku se vchází zespoda pomocí sklápěcího žebříku. Budka pro bezdomovce visí vtakové výšce, aby se pod ní dalo vklidu projít a nevadila provozu.
James Furzer si je vědom toho, že jeho koncept zcela otázku lidí bez domova neřeší, má ale šanci alespoň některým znich zabezpečit relativní klid během spánku. Vsamotném Londýně teď na ulici přespává kolem 750 bezdomovců a dvě třetiny znich se setkaly snásilím, kterému se jen těžko byli schopni ubránit. Ve Furzerových domečcích tak budou moci alespoň vklidu přespat.
Designér zDagnehamu vEssexu získal za obydlí pro lidi bez domova právem vítěznou cenu – 5000 Euro. I když je koncept jen nápadem bez doladění, komu by překližkové ubikace patřily a kdo by se o ně staral, je to další nápaditý impuls kpotřebě zabývat se intenzivněji řešením čím dál tíživější situace bezdomovců ve městech.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: