Bydlení

2. listopadu 2015 05:20

Klára Beščecová

Nejčastější spouštěče alergií – jak se jim vyhnout v domácnosti?

Pokud trpíte astmatem nebo některou z alergií, nemusí být ani v jarním období dobrým řešením zavírat se v interiéru. Také uvnitř vaší domácnosti se totiž mohou překvapivě hromadit alergeny, který vyvolávají nepříjemné reakce. Které jsou nejčastější a jak se jim co nejvíce vyhnout?

Vcelé Evropě žije 150 milionů lidí, kteří trpí různými formami alergie. Toto číslo řadí alergické potíže mezi nejčastější chronická onemocnění Evropanů. Jestliže tato nemalá skupina lidí zahrnuje také vás, dost možná se vjarním období před alergeny raději skryjete vdomácnosti. Ani to však nemusí být úplně dobrým řešením, pokud se efektivně nezbavíte právě těch alergenů, které se drží vinteriéru a pronikají do něj zvenkovního prostředí. Vdomácnosti se alergeny jako pyly, bakterie, spory plísní a roztoči udržují především vmateriálech se složitou strukturou, jako jsou látky, čalounění, koberce atd. Vždy byste měli vycházet především zinstrukcí, které vám pro vaše specifické alergie poskytne lékař. Rozhodně však nic nezkazíte, pokud se budete držet následujících rad – naopak tím můžete výrazně snížit svoji expozici vůči alergenům, tedy zapracovat na odstranění příčiny svých potíží.

Roztoči

Podle průzkumů Americké akademie pro alergie, astma a imunologii jsou roztoči bezkonkurenčně nejčastějším spouštěčem alergických projevů vdomácnosti. Rádi se zdržují především ve složitých strukturách textilních materiálů, ale celkově lze říci, že jsou vdomácnosti všude. Alergologové proto doporučují používat speciální bariérové povlečení. Jeho struktura je tak hustá, že jí roztoči neprojdou. Průměrný roztoč měří okolo 10 mikrometrů, velikost pórů tedy musí být co nejníže pod touto hranicí.

Výměna a praní ložního prádla se u alergiků doporučuje mnohem častěji, a to jednou za 7–10 dní. Prát by se mělo při teplotě 60 °C. Při této teplotě roztoči hynou, ale pro likvidaci jejich alergizujících výkalů bychom měli využít speciální prací prostředky.

Celkový výskyt roztočů ve své domácnosti výrazně snížíte úklidem pomocí správně zkonstruovaného vysavače, který pracuje spokročilou separací prachu a je osazen kvalitními HEPA filtry. Je vhodné vybírat vysavač i podle toho, zda jsou kněmu kdispozici nástavce pro vysávání čalounění a matrací.

Zajímavý způsob, jak zamávat salergeny vplyšových hračkách, je jejich zamrazení. Prostě dejte hračku do plastového sáčku a takto ji vložte každý týden na 3–5 hodin do mrazáku. Nízká teplota pod bodem mrazu roztoče zničí.

Psi a kočky

Odumřelé kožní buňky odpadávají také znašich domácích mazlíčků a jsou rovněž jedním zfaktorů, které mohou spouštět alergie. Zneznámých důvodů snášejí alergici některá psí plemena mnohem lépe nebo na ně nemají alergickou reakci vůbec. Patří mezi ně například pudl nebo portugalský vodní pes, kterého si pořídila rodina amerického prezidenta Baracka Obamy právě kvůli alergii dcery Malie. Ze psů těchto plemen prostě padá méně „lupů“. Pokud chcete znát svoji reakci nebo svých dětí na konkrétní plemeno, navštivte přátele stakovým pejskem. Je však potřeba strávit alespoň 30 minut vblízkosti zvířete a poté pozorovat svoji reakci nejen bezprostředně po kontaktu, ale také běhemnásledujícího dne. Reakce totiž může mít zpoždění.

Podle průzkumů Americké akademie pro alergie, astma a imunologii jsou roztoči bezkonkurenčně nejčastějším spouštěčem alergických projevů vdomácnosti. Foto: Thinkstockphotos

Plísně

Alergie na plísně se může objevit i u dospělých osob, které jí vminulosti netrpěly. Mnoho lidí plísně jako alergeny nevnímá, protože jsou přece „někde nalepené na zdi, tak jak bych je mohl vdechnout?“ To je velký omyl, protože alergické reakce ve skutečnosti vyvolávají jejich mikroskopické spory, které se šíří vzduchem a jejich koncentrace se i ve venkovním ovzduší zvyšuje ve vlhkém a chladném počasí. Některé plísně produkují mykotoxiny, které způsobují plísňové infekce (mykózy). Plísně většinou vdomácnosti raší na tmavých a vlhkých místech, jako jsou kouty vkoupelně, na toaletě, ale i vkuchyni, předsíních a spížích. Pokud je to možné, měli bychom na svoji alergii myslet při výběru bydlení, rozhodně pro nás nebudou vhodné byty ve sníženém přízemí, které je vtěsném kontaktu se základy domu, vnichž se plísně velmi často vyskytují. Je bezpodmínečně nutné je odstraňovat pomocí dezinfekčních přípravků ihned, jakmile je vdomácnosti zaregistrujeme. Nezapomínejte rovněž hlídat kazící se potraviny (plesnivějící pečivo, ovoce atd.) a také se jich ihned zbavovat. Vprevenci plísňových alergií vám mohou pomoci také odvlhčovače vzduchu, pokud je ve vašem bytě příliš vlhko. Čističky vzduchu si pak poradí se sporami poletujícímu vovzduší.

Švábi

V České republice se jedná o poměrně zřídka vídanou záležitost, přesto se však můžeme se šváby setkat na cestách během dovolených apod. Například koupí starožitného nábytku také poměrně riskujeme, že si do bytu zavlečeme šváby tuzemsky nejvíce rozšířeného druhu, a to rusa domácího. Pokud se tak stane a vdomácnosti žije alergik, je pak velmi pravděpodobné, že se projeví symptomy. Alergii způsobují bílkoviny, které se nacházejí ve švábím trusu. Švábi se zdržují především vteplém a vlhkém prostředí, hlavně vkoupelnách, kuchyních a vůbec tam, kde se pracuje spotravinami. Jakmile se jednou do domácnosti dostanou, je potřeba nasadit pesticidy, což je vhodné svěřit do rukou odborníkovi na dezinsekci. Jako prevence je důležité udržovat domácnost včistotě.

Pyl

Mnoho lidí se myslí, že pylům se lze vyhnout zdržováním se vdomácnosti se zavřenými okny. Jakmile však jdeme vpěkném počasí na procházku, přineseme si domů pylů víc než dost na svém oblečení a obuvi. Stejně tak se dostává pyl do domácnosti na srsti chlupatých miláčků, což někdy také vede kchybné domněnce, že přímo pes nebo kočka vyvolává alergickou reakci, přitom však jde o alergii na pyly. Každopádně pokud trpíte pylovou alergií, měli byste svého psa či kočku vobdobí vaší sezonní alergie co nejčastěji vyčesávat. Samozřejmě pomáhají zavřená okna, obzvláště, pokud můžete využít klimatizaci. Také je vhodné se převléci do domácího oblečení hned, jakmile svrátíte zvenku. Pokud použijete čističku vzduchu sHEPA filtrem, můžete se zbavit až 80 % pylů vdomácím ovzduší.

Cigaretový kouř

I když se cigaretový kouř nepočítá mezi „tradiční“ alergeny, je celkem jasné, že alergikům způsobuje jeho vdechování nepříjemné podráždění dýchacích cest. Lékařské studie navíc ukázaly, že u dětí vystavených působení tabákového kouře obrovsky stoupá riziko rozvoje astmatu. Jsou-li tedy rodiče kuřáci, měli by alespoň své děti ušetřit působení toxických látek zhořící cigarety.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také