Bydlení

6. října 2015 05:30

Klára Beščecová

Nemáte klid na práci? Pořiďte si malý přívěs a udělejte si v něm luxusní kancelář!

Tahle kancelář nesplňuje naše obvyklé představy o obvyklém pracovním místě. A tím je právě zajímavá.

Stále se rozšiřujícím fenoménem posledních let se stalo tzv. digitální nomádství. Jak samotný název napovídá, jde o způsob života, jenž vedou lidé, kteří chtějí pracovat a cestovat zároveň. Digitální nomádi jsou především profesionálové schopní pracovat všude tam, kde s sebou mají svůj notebook a přípojení na internet. O mnoho víc ani nepotřebují.

Tito pracující cestovatelé tedy rozhodně nechtějí sedět zavřeni na jednom místě. Klasické kanceláře jim nic neříkají. Designéři těmto nomádům (a samozřejmě nejen jim) vycházejí vstříc a čas od času navrhnou i originální kanceláře na kolečkách, s nimiž se mohou vydat do světa.

Jednu takovou mobilní kancelář letos navrhlo belgické studio FIVE AM. Koncept to je velice jednoduchý, ale o to účelnější. Jedná se o klasický obytný přívěs, který lze bez potíží připojit za auto. Autoři ho nazvali #dojowheels a jde prý o ztvárnění jejich představy o ideálním pracovním místě.

Interiér je poměrně malý, takže bylo nutné přijít s nápadem, který by vnitřní prostor aspoň trochu navýšil. Designéři si pomohli přepažením prostoru za pomoci dřevěné překližky. Z ní vytvořili na první pohled jednolitou plochu, která prostor přepažila. Ta může přes noc sloužit jako místo pro spaní. Přes den je může díky vysouvacímu stolku sloužit skutečně jako kancelář.

Pod přepážkou se pak nachází ještě další prostor. Ten mohou uživatelé využít jako skladiště. Autoři projektu si vyhráli i s vertikálním prostorem. Na stěnách se nacházejí praktické poličky, díky nimž bude mít majitel této mobilní kanceláře vše potřebné doslova a do písmene hned při ruce. "Dispozice karavanu lze velmi snadno změnit tak, aby uživateli poskytoval co nejpraktičtější prostor. Vnitřní plocha může posloužit jako postel, pohovka i stůl s úložným prostorem," dodávají designéři.

Multifunkční karavan pořídili už před dvěma roky, ale k realizaci nápadu se dostali až letos v únoru. O dva měsíce později bylo hotovo, takže se studio FIVE AM se svým návrhem stihlo blýsknout i na letošním ročníku Milan Design Week.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky přívěs pracovní místo

Přečtěte si také