Bydlení

22. června 2015 05:01

Markéta Zídková

Není bílá jako bílá! Přidejte do ní kapku jiné barvy a získáte skvělý odstín do interiéru

Nechcete barevnou výmalbu, ale bílá je pro vás moc studená? Pak objevte svět bílých odstínů – bílé s nádechem jiné barvy.

Účelnost a jednoduchost, to jsou hlavní atributy moderních interiérů. Pokud přidáme špetku bílé barvy, vznikne navíc interiér ohromující svou čistotou a krásou. V kombinaci s bílou nádherně vyniknou syté či tmavší odstíny na nábytku nebo doplňcích. Ale jsou situace, kdy je bílá barva příliš ostrá, tvrdá, pak je dobré ji změkčit přidáním kapky další barvy a vznikne barva lomená neboli tzv. off white. Tyto lomené odstíny dodají vašemu prostoru další emocionální dimenzi. Využijete je například pokud máte starý tmavý nábytek – s bílou by byl v přílišném kontrastu, ale s lomenou bílou bude přechod mezi nábytkem a světlou stěnou měkký. Nikdo na první pohled nepozná, že nemáte vymalováno čistě bíle, to až v případě, že byste ke stěně přiložili například bílý papír.

Kam se bílá hodí?

Použitím bílé barvy můžeme prostor nejen zesvětlit, ale také opticky zvětšit. Proto se bílá hodí do menších místností nebo místností, které mají dlouhý a úzký půdorys. Interiérové nátěry s vysokou bělostí jsou navíc schopny více odrážet světlo, čímž umocňují intenzitu osvětlení. Vy tak získáte pocit, že je v místnosti více světla. Nejvyšší nároky na osvětlení mají prostory, jako jsou kanceláře, školy nebo třeba dílny, kde se provádí jemná mechanická práce. Zvolit bílou do těchto místností je tedy jednoduchým způsobem, jak je prosvětlit.

Bílá patří k barvám neutrálním neboli základním. Lze ji kombinovat s jakoukoliv jinou barvou v interiéru.

Ovšem pozor, pokud máte v místnosti velká okna, což je poměrně časté v novostavbách, pak dbejte na to, jaký odstín bílé zvolíte. Pokud byste sáhli po zářivé bílé, můžete prostor působit přesvětleně, což lidskému oku nevyhovuje. Bílá také může působit chladně, sterilně, až depresivně, pokud je jí mnoho. Jelikož je to barva, která odráží až 80 procent světla, může na velké ploše také oslňovat a unavovat oči.

Dle průzkumu, kterého se zúčastnilo 1000 respondentů z celé ČR, je třetina (přesně 32 %) českých domácností vymalována pouze klasickou bílou barvou. Průzkum v roce 2014 provedla pro značku Primalex společnost IBRS Observer.

U bílého interiéru kromě estetiky také řešíme, jak dlouho nám čistě bílá malba vydrží? Zcela upřímně? Zamezit dětským otiskům prstů nebo skvrnám na bílé zdi je z říše snů. Ale existuje řešení. Pokud chcete vytvořit bílý interiér, ale nepodřizovat mu svůj životní styl, sáhněte po omyvatelném nátěru. Například u nátěrů Primalex Fortissimo Bílý a Fortissimo Clean je možné pro setření nečistoty použít navlhčenou houbičku, aniž byste se museli obávat, že se nátěr poškodí. Fortissimo Bílý je vhodný na běžné nečistoty a drobné šmouhy, Fortissimo Clean si poradí i s problematičtějším znečištěním, jako jsou skvrny od červeného vína, čokolády, kávy, fixů či olejů. Tento jednoduchý způsob čištění je zajištěn díky speciálním, povrchově aktivním složkám.

Žádná barva není tak kontroverzní jako bílá. Je symbolem čistoty, panenství i nevinnosti, ale zároveň je spojena i se stárnutím a smrtí. U nás ji oblékají nevěsty, v Orientu je barvou truchlení. Bílá je barva spojená s absolutní svobodou, neurčitostí. Proto na nás bílý interiér působí vzdušně a příjemně.

Některá bílá je bělejší

Jakkoliv podivně to zní, i bílá barva je k dostání v mnoha odstínech. Existuje například zářivě bílá, sněžná bílá, případně teplejší odstíny, jako je slonovinová či našedlá. A podle čeho poznáte, jak moc bílá je vaše vybraná bílá? Zvýšení bělosti barvy se dosahuje zpravidla přidáním kvalitních bílých pigmentů – titanové běloby i moderních specializovaných plniv. Podle množství bílých pigmentů se potom barvy dělí do několika kategorií: barvy s nejnižší bělostí lze na trhu najít například pod názvy „standard“ (orientační bělost cca 80 % BaSO4), u více bílých se lze setkat s názvy „Plus“ (bělost dosahuje asi 84 % BaSO4) a k nejbělejším patří bělost kolem 90 % BaSO4 (92 % BaSO4 ).

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také