Bydlení

2. června 2015 05:50

Klára Beščecová

Nevyužitá dálnice v Jižní Koreji se změní v park

Právě zřizovaný městský park se bude jmenovat Seoul Skygarden neboli Nebeská zahrada a budou na něm k vidění stovky druhů okrasných rostlin.

Starý nepotřebný most vjihokorejské metropoli byl už delší dobu předmětem debat. Podle jedné zvariant se zdálničního mostu mělo stát železniční přemostění. Zvítězil však návrh nizozemského architektonického ateliéru MVRDV přestavět opuštěnou dálnici na jeden dlouhý park.

Projekt se týká části vyvýšené dálnicedlouhé 938 metrů, která se táhne ve výšce 17 metrů. Projekt už je podrobně rozpracovaný a počítá stím, že na zatím šedém pásu vykvete na 254 různých druhů stromů, květin a keřů.Park zatraktivní okolní lokality velkoměsta a nabídne mu i speciální botanickou zahradu, která bude skýtat příhodné podmínky i některým vzácnějším z místních živočišných druhů. Přehled o přítomné floře i fauně pak nabídne ktomu účelu zřízená knihovna. Během procházky si tak obyvatelé města či návštěvníci mohou rozšiřovat své znalosti. Někdejší silnice ovšem bude i nadále plnit i dopravní funkci. Vyvýšený tah se totiž nachází vblízkosti nádraží, které lidi musí obcházet. Nově si chodci zkrátí cestu z 25 minut na pouhých 10.

Dálniční přejezd ze 70. let byl rychlou dopravní tepnou mezi největší jihokorejskou tržnicí Namdaemun a několika parky dál na západě.Dálnice ovšem v roce 2006nevyhověla bezpečnostním standardům a úřady ji prohlásili za nebezpečnou.Původně měl stát dotčený úsek strhnout a vybudovat znovu. Následně se ale přiklonil kjiž zmíněné přestavbě na veřejnou odpočinkovou zónu. Hotová by měla být do konce roku 2017.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také