Bydlení

9. listopadu 2015 06:00

Klára Beščecová

Norské chatky s parádním výhledem vyrobili Češi

Na stavbě unikátních víkendových domků se kromě Norů podíleli také Češi.

Børge Ouslands je norský polárník, který je známý tím, že se v minulosti sám vydal na expedice na severní i jižní pól. Nedávno se pustil do dobrodružství trochu jiného druhu. V severní části Norska si totiž pořídil vlastní ostrov, nazval jej Manshausen a rozhodl se na něm vybudovat celé zázemí pro výpravy, rekreaci i školení.

V rámci celkové rekonstrukce ostrova bylo nutné opravit dvě jeho dominanty: kamenné molo a starou farmu z 18. století. Původní hospodářské stavení bylo přebudováno na moderní konferenční centrum, zrenovovaná přístavní hráz se pro změnu nabízela jako prostor pro výstavbu několika oddělených ubytovací jednotek pro návštěvníky.

Celkem čtyři dřevěné kabiny vzniklé na základě návrhu architekta Snorre Stinessena se tak staly součástí nově vystavěného areálu, který je turisty hojně vyhledávaný v letním i zimním období. Možností k vyžití je celá řada: od rybaření, potápění, jízdy na kajaku, přes lyžování či lezení po horách.

Moderní atypické chatky jsou vyrobeny ze dřeva a jsou také výrazně prosklené. Celkem se do nich vejde až pět osob. Architekt chtěl zachovat maximum možného soukromí a přitom zajistit úchvatný výhled na moře a hory. Z toho důvodu jsou tři chatky umístěny až na okraji hráze a jejich prosklené třetiny vyčnívají rovnou nad mořskou hladinu.

Uvnitř miniaturních dřevostaveb se nacházejí dvě oddělené ložnice s manželskými postelemi, kuchyňský kout, koupelna a relaxační prostor ve výklenku nad mořem. Konstrukční řešení chatek bylo poměrně náročné na výrobu, přesto se zdařilo. Bez zajímavosti jistě není fakt, že právě komplikovanou realizaci architektonického návrhu zajistila česká firma Vesper Frames zaměřená na zhotovování dřevěných staveb.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Norsko Jižní pól

Přečtěte si také