reklama

Nové pojetí australského plážového domu: Prosté materiály a nízký rozpočet

bras
21. prosince 2016
Na druhém konci světa vyřešili dilema, jak postavit moderní a hospodárný dům se třemi ložnicemi a zároveň se vejít do nízkého rozpočtu.
reklama

Architekti z australského ateliéru Refresh Design v Brisbane se rozhodli nově interpretovat klasický australský plážový dům. Dům moderního dynamického tvaru na něj odkazuje tradičními materiály jako vlnitým plechem, obkladem z cementovláknitých desek i některými dřevěnými prvky.

Omezení daná malým pozemkem, nízkým rozpočtem i nebezpečím záplav přivedla autory ke konstrukci upevněné na konzole se vzájemně se vyvažujícími přesahy na dvou stranách. Základní ocelová konstrukce umožnila navodit dojem nadnášeného domu. Její kombinace s další, dřevěnou částí, pomohla stavbu zlevnit.

Protože klienti kladli důraz na hospodárnost stavby, dům využívá možnosti přirozené ventilace a pasivně i sluneční energie. Dobrý pocit pak mají z použití materiálů, jejichž výroba s sebou nesla jen minimální zátěž pro životní prostředí. Tento předpoklad splňuje tzv. plantážové dřevo, bambusová podlahová krytina a překližka na stropech.

Dům ocenila porota Australského architektonického institutu, která poukázala hlavně na jeho soulad s okolní subtropickou pobřežní krajinou.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama