Jak se změnila Praha za posledních 200 let? Vltava teče jinudy a zmizely některé ostrovy

Začátkem devatenáctého století žilo v Praze jen málo přes 150 tisíc lidí, dnes jich tu bydlí 1,3 milionu. Město se tak muselo výrazně proměnit. A nejednalo se jen o výstavbu nových domů. Tok Vltavy prošel změnami, zmizely některé ostrovy a třeba Josefov se kompletně přebudoval.

Vývoj uvidíme zejména na starých mapách. Ty zptačí perspektivy nabízejí jedinečný pohled na to, kde jaké stavby přibyly, ubyly a kde si lidé podmanili nebo alespoň zkrotili přírodu. Právě mapy porovnávající ulice Prahy vprůběhu posledních 200 let shromáždilo Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Zmateriálů vznikla interaktivní výstava, která je kvidění vCAMPu u Karlova náměstí od 3. do 29. března 2020.

„Uhlazené koryto Vltavy dnes paradoxně vnímáme jako neměnné, jako něco, co takto vypadalo vždycky. Když se ale podíváme na staré mapy, jasně uvidíme, jak si v minulosti řeka divoce razila cestu, kudy sama uznala za vhodné nebo možné a jak výrazně bylo koryto později regulováno. Krásně je také vidět, jak se měnily pozemky jednotlivých čtvrtí třeba mezi Holešovicemi a Karlínem," vysvětluje historika architektury Martina Koukalová z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Změnami prošlo ale prakticky celé město. Zmizely původní hradby, které nahradily ulice. Kvýrazným úpravám města muselo dojít i po bombardování na konci války. Třeba Emauzský klášter získal novou střechu, a výrazně tak proměnil panorama Prahy.

Podívejte se do galerie, jak se některé části Prahy proměnily, nebo vyrazte na výstavu:

Sdílejte článek
Štítky CAMP Vltava Praha Karlovo náměstí IPR Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy Josefov

Přečtěte si také