Plastová okna a dřevostavby? Praktická kombinace, která vás překvapí

Plánujete či stavíte dřevostavbu a přemýšlíte nad výběrem oken? Pak jistě řešíte dilema, jaká okna do své novostavby zvolit. Přestože se na první pohled jeví dřevěná okna jako přiměřená volba, čím dál oblíbenější jsou naopak okna plastová. Proč se vyplatí jít do plastových oken a jaké výhody mohou svým majitelům přinést?

Trendem posledních let jsou nepochybně dřevostavby. Podle statistik ADMD (Asociace dodavatelů montovaných domů) počet stavebs dřevěnou nosnou konstrukcí meziročně stoupl o 36 procent. Není se čemu divit – Češi si je zamilovali pro jejich skvělé izolační schopnosti, rychlost stavby i přívětivou cenu, která konkuruje mnohým zděným domům. Častou volbou mladé rodiny bývá i dřevěný mobilní dům na klíč. Samostatnou kategorií a určitým výrazem stylu života jsou pak sruby.

Nenechávejte výběr oken na poslední chvíli

Dokončování dřevostavby se ovšem neobejde bez nákupu dalších důležitých položek. Jednou z nich jsou okna. U dřevostaveb má mnoho majitelů pocit, že by se měli držet stejného materiálu a na okna využít opět dřevo. Pravdou však je, že čím dál oblíbenější alternativou jsou okna plastová, která v sobě skýtají mnoho praktických výhod.

Dřevěná versus plastová okna

Argumenty mluvící ve prospěch dřevěných oken jsou jasné: kvalitní, teplý materiál, který pěkně ladí s výstavbou a stylem domu. Ale co plastová okna? Tajsou často doprovázena předsudky o vzhledu a nevhodné kombinaci s dřevem. Jak to tedy je? Pro srovnání využijeme tři důležité faktory: údržba, vzhled a cena.

1. Údržba

Plastová okna na plné čáře vítězí v jedné důležité věci: jednoduchá údržba a životnost. Zatímco dřevěná okna musíte pravidelně čistit a ošetřovat (zejména před zimou), u plastových oken je údržba výrazně jednodušší. Nicméně i přes bezproblémový servis je doporučováno kování občas čistit a mazat, popřípadě jednou za čas využít přípravky na těsnění.

„Okenní těsnění může trpět neopatrnou manipulací, mechanicky ho ničí prach a svoji pružnost samozřejmě ztrácí i přirozeně s věkem. Při mytí oken tak především zbavujeme prostor funkční spáry nečistot a okenní těsnění utíráme vlhkým hadříkem, použít můžeme také specializované přípravky, které životnost těsnění dále prodlouží,“upřesnil doporučení pan Vlastimil Viktorin, vedoucí prodeje oken firmy PRAMOS, a. s. – okna inspirována lidmi.

2. Vzhled

Když se řekne plastová okna, mnoho z nás si už nepředstaví jen klasický bílý rám. Opak je pravdou. Většina plastových oken se dnes vyrábí v jiné než bílé barvě. Můžete si objednat plastová okna s dekorem všech možných barev a odstínů. Pokud si myslíte, že bílá barva by vaší dřevostavbě neslušela, vsaďte na hnědou, imitaci dřeva nebo béžovou – z pestré nabídky dodavatelů si jistě vyberete. Navíc u plastových oken je na rozdíl od dřevěných oken jednoduše dostupná kombinace bílé barvy uvnitř a jiné barvy z vnější strany

3. Cena

Jedním z nejdůležitějších měřítek pro výběr oken je samozřejmě cena. Platíte za kvalitu i parametry, které přinesou komfort do vaší domácnosti. Plastová okna ve srovnání s dřevěnými okny vycházejí finančně mnohdy výhodněji, proto bývají na trhu tak oblíbená. Navíc si můžete pořídit to nejlepší na trhu volbou okenních profilů třídy A a ještě navíc s potvrzením značky Český výrobek.

„Opravdu česká okna profilu třídy A si vyrábíme sami. Podle normy ČSN EN 12 608-1 na plastové profily pro výrobu oken a dveří se podle tloušťky pohledové stěny plastového profilu rozlišují kategorie A, B a C. Nejširší stěnou disponuje třída A (2,8 mm), právě takové okenní profily firma PRAMOS nabízí,“ vysvětluje pojem profil třídy A pan Viktorin z firmy PRAMOS, a. s.

Nepodceňte montáž a vyberte kvalitního dodavatele

Při dokončování výstavby domu není důležitý pouze výběr oken, ale také samotná montáž. Ať už u dřevěných, nebo u plastových oken se vždy vyplatí instalaci svěřit pouze profesionálním firmám. To pro montáž do dřevostavby platí dvojnásob. Správný a přesný rozměr správné ošetření připojovací spáry, napojení na systém parozábrany v domě, použití správné pěny a kotvicích prvků atd. Ptejte se na reference a zkušenosti s dřevostavbami.

Jeden z vhodných kandidátů k výběru dodavatele je česká firma PRAMOS, a. s., která se na trhu pohybuje již více než 25 let. Kromě pestré nabídky plastových oken a dveří svým zákazníkům nabízí také výrobu na míru. Na základě svých dlouholetých zkušeností a pozitivních referencí se stále drží na špičce mezi deseti největšími poskytovateli oken i dveří na českém trhu.

Stručné shrnutí

Názor říkající, že plastová okna do dřevostaveb nepatří, je pouze mýtus. Plastová okna mohou vypadat stejně dobře jako dřevěná, stejně tak jako se dřevostavby na první pohled nemusí lišit od od zděných staveb. Plastová okna se zkrátka hodí všude. Jak do zděné stavby, dřevodomu anebo i do srubu.

Navíc svým majitelům přinášejí mnoho praktických výhod, které jim ve výsledku šetří čas, peníze i zbytečné starosti s únikem tepla. V nedávné minulosti byl základním měřítkem tepelně izolačních vlastností, ale i pevnosti okenního profilu, počet komor. Chlouba inženýrů a nejlepší plastová okna, která můžete získat, jsou s osmi komorami, jako např. HORIZONT PS SPACE 8. Vzhledem k rostoucímu počtu staveb s dřevěnou konstrukcí a oblíbenosti nenáročných plastových oken se očekává, že tuto kombinaci uvidíme čím dál častěji.

Sdílejte článek

Přečtěte si také