reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Z vězení Pabla Escobara je domov důchodců. Takhle dnes vypadá slavná La Catedral

matoušhartman , Vydáno: 21.11.2019
Escobara ztvárnil brazilský herec Wagner Moura. Zde na fotce ze seriálové La Catedral
Autor: Netflix Escobara ztvárnil brazilský herec Wagner Moura. Zde na fotce ze seriálové La Catedral
V horách nad kolumbijským Medellínem dodnes stojí vězení, které sloužilo jako sídlo Pabla Escobara mezi 19. červnem 1991 a 22. červencem 1992. Drogový boss tu tak strávil rok a pár dní. Nežil si tu ale špatně. Jednak si vězení, které dostalo jméno La Catedral (katedrála), sám vybudoval podle svých představ, a potom tu dál pokračoval v obchodu s drogami a měl tu vše, na co si vzpomněl. Podívejte se, jak vypadá La Catedral dnes.

reklama

Už na konci osmdesátých let Pablo Escobar tušil, že přijde chvíle, kdy skončí ve vězení. Na tuhle situaci se dokázal připravit a nechal si v horách nad Medellínem vybudovat komplex budov se zahradami a dokonce heliportem. Tam se nechal dobrovolně zavřít v létě 1991. Rozhodně nechtěl, aby ho úřady vydaly do USA, což si dokázal zařídit také.

Proč Escobar vybral tohle místo?

Místo, kde vyrostlo vězení, dobře znal už od mladých let. Ve zdejších lesích se schovával během krvavého konfliktu mezi vládou a polovojenskými organizacemi, který se v Kolumbii rozhořel už ve čtyřicátých letech. Právě v horách nad Medellínem se nacházela zemědělská usedlost La Catedral, po které převzalo jméno i vězení.

La Catedral měla ovšem ke standardnímu vězení daleko. Escobar z katedrály sice odcházet nemohl, to ale neznamenalo, že by byl odříznutý od světa a hlavně od kokainového byznysu, v němž čile pokračoval. Vězení se také stalo svědkem desítek vražd, které tu Escobarovi posluhovači provedli.

La Catedral vyrostla v horském pralese nedaleko města Medellín
Autor: profimedia.cz La Catedral vyrostla v horském pralese nedaleko města Medellín

Jak vypadala La Catedral uvnitř

Rozsáhlý komplex byl obehnán elektrickým plotem s pozorovacími věžemi. Zásobování zajišťovaly kamiony s dvojitými stěnami, ve kterých se do La Catedral dalo propašovat prakticky cokoli od alkoholu až po lidi.

Escobarova cela připomínala hotelový pokoj s velkou postelí, nočními stolky a knihovnou. Měl také nejlepší výhled, do krásného údolí v tropických horách Kolumbie. Ložnice se nacházela v těsné blízkosti vodopádů, které sloužily pro koupání, praní, a dokonce i čištění zbraní. Důležitým místem bylo i fotbalové hřiště. Kromě sportování se tu i soudilo. Pablo Escobar bral „spravedlnost“ do vlastních rukou i zde. Odsouzení pak vesměs dostali tresty smrti a byli v La Catedral zabiti, týkalo se i dvou blízkých Escobarových společníků.

Vězení bylo přepychové a dokonce i zdobené
Autor: profimedia.cz Vězení bylo přepychové a dokonce i zdobené

Ve vězeňském komplexu se nacházely i herny s pingpongovými stoly, aby se kriminálníci nenudili. Zároveň tu byly i telefony a fax. Drogový král tak mohl udržovat kontakt se světem. Pod zeleným trávníkem komplexu se skrýval bunkr, který měl Pabla a jeho muže uchránit před případným útokem ze vzduchu. Escobar tu v roce 1991 oslavil i narozeniny v rodinném kruhu se svou manželkou a matkou. Ta mu darovala ruskou kožešinovou čepici, aby mu v horách nebyla zima.

Podívejte se do galerie na další fotky:

Útěk Escobara

Nicméně vězení mu po roce začalo být těsné. Navíc hrozilo, že by ho kolumbijská vláda opravdu mohla vydat do USA. Rozhodl se proto, že z luxusního vězení uteče. Převlečený za ženu se se svými společníky dostal ven dírou ve zdi. Bylo to v létě roku 1992, netrvalo ale dlouho a Escobar byl společnými kolumbijsko-americkými silami dopaden a zastřelen.

Escobarův domov důchodců

La Catedral zůstala jako připomínka jeho doby. Rozsáhlý komplex nicméně získal nové nájemníky. Ačkoli se vypráví, že tu jsou po nocích slyšet výkřiky zabitých, dnes katedrála slouží jako domov seniorů pod vedením benediktínského řádu.

Dnes je v bývalém vězení domov důchodců
Autor: profimedia.cz Dnes je v bývalém vězení domov důchodců

Mniši nemovitost získali od radnice města Envigado, které se nachází v těsné blízkosti. Benediktini se snaží místo, kde se odehrály děsivé vraždy, proměnit v území míru a pokoje. V bývalých celách se nacházejí pokoje více než 60 seniorů a seniorek.

Když ale americká streamovací služba natočila seriál Narcos, vězení se proměnilo v turistický cíl. Nachází se totiž jen 25 minut jízdy od Medellínu. Podle mnichů si senioři na turisty zvykli a na stěnách komplexu dnes visí plakety, které vysvětlují, k čemu budovy sloužily.

Další články o Escobarových domech:

Nemovitost vlastnil drogový král Pablo Escobar.

GALERIE: Tento dům vlastnil drogový král Pablo Escobar. Dnes v něm můžete přespat

Escobarův dům zmizí

Dům Pabla Escobara půjde k zemi. Podívejte se do něj, než sídlo drogového krále zbourají

reklama

Článek je zařazen v: Narcos , Pablo Escobar , Narcos , La Catedral

reklama

Přečtěte si také