Dům a bydlení

21. listopadu 2019 08:00

Matouš Hartman

Z vězení Pabla Escobara je domov důchodců. Takhle dnes vypadá slavná La Catedral

V horách nad kolumbijským Medellínem dodnes stojí vězení, které sloužilo jako sídlo Pabla Escobara mezi 19. červnem 1991 a 22. červencem 1992. Drogový boss tu tak strávil rok a pár dní. Nežil si tu ale špatně. Jednak si vězení, které dostalo jméno La Catedral (katedrála), sám vybudoval podle svých představ, a potom tu dál pokračoval v obchodu s drogami a měl tu vše, na co si vzpomněl. Podívejte se, jak vypadá La Catedral dnes.

Už na konci osmdesátých let Pablo Escobar tušil, že přijde chvíle, kdy skončí ve vězení. Na tuhle situaci se dokázal připravit a nechal si vhorách nadMedellínem vybudovat komplex budov se zahradami a dokonce heliportem. Tam se nechal dobrovolně zavřít vlétě 1991. Rozhodně nechtěl, aby ho úřady vydaly do USA, což si dokázal zařídit také.

Proč Escobar vybral tohle místo?

Místo, kde vyrostlo vězení, dobře znal už od mladých let. Ve zdejších lesích se schovával během krvavého konfliktu mezi vládou a polovojenskými organizacemi, kterýse vKolumbii rozhořel už ve čtyřicátých letech. Právě vhorách nad Medellínem se nacházela zemědělská usedlost La Catedral, po které převzalo jméno i vězení.

La Catedral měla ovšem ke standardnímu vězení daleko. Escobar zkatedrály sice odcházet nemohl, to ale neznamenalo, že by byl odříznutý od světa a hlavně od kokainového byznysu, vněmž čile pokračoval. Vězení se také stalo svědkem desítek vražd, které tu Escobarovi posluhovači provedli.

Jak vypadala La Catedral uvnitř

Rozsáhlý komplex byl obehnán elektrickým plotem s pozorovacími věžemi. Zásobování zajišťovaly kamiony s dvojitými stěnami, ve kterých se do La Catedral dalo propašovat prakticky cokoli od alkoholu až po lidi.

Escobarova cela připomínala hotelový pokoj svelkou postelí, nočními stolky a knihovnou. Měl také nejlepší výhled, do krásného údolí vtropických horách Kolumbie. Ložnice se nacházela vtěsné blízkosti vodopádů, které sloužily pro koupání, praní, a dokonce i čištění zbraní. Důležitým místem bylo i fotbalové hřiště. Kromě sportování se tu i soudilo. Pablo Escobar bral „spravedlnost“ do vlastních rukou i zde. Odsouzení pak vesměs dostali tresty smrti a byli vLa Catedral zabiti, týkalo se i dvou blízkých Escobarových společníků.

Ve vězeňském komplexu se nacházely i herny spingpongovými stoly, aby se kriminálníci nenudili. Zároveň tu byly i telefony a fax. Drogový král tak mohl udržovat kontakt se světem. Pod zeleným trávníkem komplexu se skrýval bunkr, který měl Pabla a jeho muže uchránit před případným útokem ze vzduchu. Escobar tu vroce 1991 oslavil i narozeniny vrodinném kruhu se svou manželkou a matkou. Ta mu darovala ruskou kožešinovou čepici, aby mu vhorách nebyla zima.

Podívejte se do galerie na další fotky:

Útěk Escobara

Nicméně vězení mu po roce začalo být těsné. Navíc hrozilo, že by ho kolumbijská vláda opravdu mohla vydat do USA. Rozhodl se proto, že zluxusního vězení uteče. Převlečený za ženu se se svými společníky dostal ven dírou ve zdi. Bylo to vlétě roku 1992, netrvalo ale dlouho a Escobar byl společnými kolumbijsko-americkými silami dopaden a zastřelen.

Escobarův domov důchodců

La Catedral zůstala jako připomínka jeho doby. Rozsáhlý komplex nicméně získal nové nájemníky. Ačkoli se vypráví, že tu jsou po nocích slyšet výkřiky zabitých, dnes katedrála slouží jako domov seniorů pod vedením benediktínského řádu.

Mniši nemovitost získali od radnice města Envigado, které se nachází vtěsné blízkosti. Benediktini se snaží místo, kde se odehrály děsivé vraždy, proměnit vúzemí míru a pokoje. Vbývalých celách se nacházejí pokoje více než 60 seniorů a seniorek.

Když ale americká streamovací služba natočila seriál Narcos, vězení se proměnilo vturistický cíl. Nachází se totiž jen 25 minut jízdy od Medellínu. Podle mnichů si senioři na turisty zvykli a na stěnách komplexu dnes visí plakety, které vysvětlují, kčemu budovy sloužily.

Další články o Escobarových domech:

Sdílejte článek

Přečtěte si také