návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dům Pabla Escobara půjde k zemi. Podívejte se do něj, než sídlo drogového krále zbourají

Vydáno: 19.11.2019
Escobarův dům zmizí
Autor: profimedia.cz Escobarův dům zmizí
Obchod s kokainem mu vynášel miliony dolarů denně. Pablo Escobar patřil k nejbohatším lidem planety a v osmdesátých letech si postavil i luxusní rezidenci, kterou pojmenoval Monaco. Stojí v Medellínu, druhém největším městě Kolumbie.

reklama

Teď by ale měla zmizet. Místní úřady se rozhodly ji v lednu nebo únoru 2019 strhnout. Důvodem je skutečnost, že se z místa stává turistická atrakce. Zájem o Escobara roste i díky populárnímu seriálu Narcos. Objevují se nabídky cestovních kanceláří, které lákají cestovatele na návštěvu nejdůležitějších míst drogových válek osmdesátých a devadesátých let. Turisté zároveň jezdí do latinskoamerického státu za kokainem.

Radnice tak přikročila k ráznému řešení. Monaco půjde k zemi a na jeho místě vznikne park připomínající oběti řádění drogového bosse, který nechal zabít mnoho osobností kolumbijského veřejného života a nemenší počet civilistů, třeba při teroristickém útoku na letadlo společnosti Avianca.

Některé části domu se zachovaly, většina vybavení ale zmizela
Autor: profimedia.cz Některé části domu se zachovaly, většina vybavení ale zmizela

U Escobarů doma

Dnes se Monaco rozpadá, šestipodlažní budova má vymlácená okna, vybavení zmizelo. Zůstal vysoký plot s vrátnicí. Escobar si pochopitelně soukromí hlídal, nic jiného mu ani nezbývalo. Zatímco v nejvyšším patře se nacházel velkolepý apartmán, v podzemí se mučilo a zabíjelo. Dům tak nesloužil jako pouhý byt. Roky o něj veřejnost nejevila zájem, to se ale nedávno změnilo. Lidé chtějí poznat místa, kde se docházelo k hrůzám, které znají z televizní obrazovky.

Proto se koncem léta 2018 vydal starosta Medellína Federico Gutiérrez do Monaca s kladivem v ruce a naznačil, co se s bývalou rezidencí Escobarových, která v roce 1988 přežila i útok znepřáteleného kartelu z Cali, stane.

Starosta Medellínu jasně naznačil, co se s domem stane...
Autor: profimedia.cz Starosta Medellínu jasně naznačil, co se s domem stane...

Aby se nezapomnělo

Park či pomník připomínající oběti války ještě nedostal jasné obrysy. Radnici přišlo přes 400 různých nápadů a úřady se rozhodly vyhlásit architektonický konkurz. Jeho výsledky radnice oznámí během demolice Monaca. 

Medellínský dům ale nebyl jediným sídlem Escobara. Drogový boss měl mnoho nemovitostí a jejich osud nebyl vždy stejný. Některé skončily jako ruiny, z jedné se ale stal luxusní hotel. 

Podívejte se do galerie, jak Monaco vypadá před demolicí:

reklama

Článek je zařazen v: Narcos , Pablo Escobar , Narcos , drogy , válka , kriminalita , Kolumbie , Amerika

reklama

Přečtěte si také