Bydlení

19. listopadu 2019 10:00

redakce Prima Zoom

Dům Pabla Escobara půjde k zemi. Podívejte se do něj, než sídlo drogového krále zbourají

Obchod s kokainem mu vynášel miliony dolarů denně. Pablo Escobar patřil k nejbohatším lidem planety a v osmdesátých letech si postavil i luxusní rezidenci, kterou pojmenoval Monaco. Stojí v Medellínu, druhém největším městě Kolumbie.

Teď by ale měla zmizet. Místní úřady se rozhodly ji vlednu nebo únoru 2019 strhnout. Důvodem je skutečnost, že se zmísta stává turistická atrakce. Zájem o Escobara roste i díky populárnímu seriálu Narcos. Objevují se nabídky cestovních kanceláří, které lákají cestovatele na návštěvu nejdůležitějších míst drogových válek osmdesátých a devadesátých let. Turisté zároveň jezdí do latinskoamerického státu za kokainem.

Radnice tak přikročila kráznému řešení. Monaco půjde kzemi a na jeho místě vznikne park připomínající oběti řádění drogového bosse, který nechal zabít mnoho osobností kolumbijského veřejného života a nemenší počet civilistů, třeba při teroristickém útoku na letadlo společnosti Avianca.

U Escobarů doma

Dnes se Monaco rozpadá, šestipodlažní budova má vymlácená okna, vybavení zmizelo. Zůstal vysoký plot svrátnicí. Escobar si pochopitelně soukromí hlídal, nic jiného mu ani nezbývalo. Zatímco vnejvyšším patře se nacházel velkolepý apartmán, vpodzemí se mučilo a zabíjelo. Dům tak nesloužil jako pouhý byt. Roky o něj veřejnost nejevila zájem, to se ale nedávno změnilo. Lidé chtějí poznat místa, kde se docházelo khrůzám, které znají ztelevizní obrazovky.

Proto se koncem léta 2018 vydal starosta Medellína Federico Gutiérrez do Monaca skladivem vruce a naznačil, co se sbývalou rezidencí Escobarových, která vroce 1988 přežila i útok znepřáteleného kartelu zCali, stane.

Aby se nezapomnělo

Park či pomník připomínající oběti války ještě nedostal jasné obrysy. Radnici přišlo přes 400 různých nápadů a úřady se rozhodly vyhlásit architektonický konkurz. Jeho výsledky radnice oznámí během demolice Monaca.

Medellínský dům ale nebyl jediným sídlem Escobara. Drogový boss měl mnoho nemovitostí a jejich osud nebyl vždy stejný. Některé skončily jako ruiny, z jedné se ale stal luxusní hotel.

Podívejte se do galerie, jak Monaco vypadá před demolicí:


Přečtěte si také