Bydlení

17. června 2014 06:06

Markéta Zídková

Podívejte se, jak se bydlí v domě menším než vězeňská cela

Víkendový příbytek ze starého přepravního kontejneru zamýšlený pro čtyřčlennou rodinu skýtá méně prostoru, než mají vězni v českých celách.

Novozélandští architekti Cecile Bonifaitová a William Giesen domek z kontejneru zařídili pro čtyřčlennou rodinu. Na ploše 14 m čtverečních tak vychází na osobu ještě méně místa, než kolik vyžaduje ministerská vyhláška na jednoho trestance v celách tuzemských věznic (4 m).

V prostoru 6 x 2,5 m mladí architekti instalovali vše potřebné ke skromnému životu a vnitřní obytnou plochu rozšířili o čelní výklopnou terasu a postranní lehátko. Úsporný projekt šetří místem záměrně. Dům z ocelového základu jeho autoři nazvali Port-a-Bach. “Bach” je novozélandský výraz pro miniaturní příbytek pro účel dovolené, uspokojující ovšem jen základní potřeby svých obyvatel.

Dům je z vysloužilého, zrecyklovaného kontejneru.Obytný kontejner je další příspěvek k posilujícímu fenoménu malých příbytků, jimiž se převážně mladá generace vymezuje vůči konzumnímu stylu života.

Obývání kontejnerů není ve světě nic nového. Ve velkém začaly vyřazené kontejnery využívat humanitární organizace, které v nich našly snadný prostředek ke zlepšení životních podmínek v ghettech, jako jsou tzv. townships v Jihoafrické republice.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také