Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Pohádkový hotel z ledu každé jaro roztaje. V zimě ho znovu postaví

Švédsko umí vytěžit z dlouhých a hodně chladných zim naprosté maximum.
Vydáno: 08.06.2015
Dragon Rezidence Bazarsad Bayarsaikhan, 2013
Autor: Paulina Holmgren Dragon Rezidence Bazarsad Bayarsaikhan, 2013
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ve švédském městě Jukkasjärvi, které leží asi 200 kilometrů od severního polárního kruhu, se každý říjen začíná budovat stavba připomínající umělecké dílo. Na 5500 m² tu během osmi týdnů vznikne hotel ze sněhu a ledu. Nejde ale pouze o exponát k obdivování, pokoje jsou funkční a každý rok jsou až do dubna, kdy začíná období tání, součástí hotelové nabídky. Zájemci, jejichž počet se ročně vyšplhá až k 50 tisícům, se v nich mohou ubytovat.

Jak to celé začalo?

U zrodu současného ICEHOTELu stála touha zakladatele hotelu přilákat do městečka turisty i během temných zimních měsíců. Rozhodl se proto uspořádat workshop, jehož náplní byla tvorba soch z ledu. Hned v prvním ročníku vzniklo v rámci této akce iglú o rozloze 60 m², které mělo obrovský úspěch. Jeho popularita byla tak veliká, že se jeho stavba každou zimu opakovala. Propagační strategie se vydařila a přibývající zástupy turistů se začaly ptát po možnosti strávit v iglú celou noc. Odtud už nebylo daleko k vybudování celého hotelu z ledu. Z původní umělecké exhibice se nakonec stal světově rozšířený koncept, na který v podobě franšíz můžeme narazit také například v Londýně či Kodani.

The Flowers Natsuki Saito & Shingo Saito, 2013
Autor: Paulina Holmgren The Flowers Natsuki Saito & Shingo Saito, 2013

Hotel z ledu a sněhu

Aktuální švédský hotel z ledu a sněhu v těchto dnech už sice pomalu taje, stavba dalšího ICEHOTELu pro rok 2015/2016 ale není tak vzdálená, jak by se mohlo zdát. Přípravná fáze stavby letošní verze hotelu bude zahájena už v září.

Pro zbudování 61 pokojů je potřeba asi jeden tisíc tun ledu a 30 tisíc m³ sněhu a ledu z nedaleké řeky Torne, kam se na jaře po roztátí voda opět vrací. Pokoje jsou rozděleny do několika kategorií: super deluxe, deluxe, umělecké apartmá, apartmá s výhledem na polární záři, pokoje z ledu a pokoje ze sněhu. Každý z nich je unikátní a najdeme v nich řadu precizně zpracovaných ledových soch.

Hlavní hala Secret Garden Alessandro Falca & AnnaSofia Maag, 2014
Autor: Christopher Hauser Hlavní hala Secret Garden Alessandro Falca & AnnaSofia Maag, 2014

Teplota v pokojích se pohybuje kolem minus 5 °C. Aby v nich hosté mohli skutečně přenocovat, dostanou při příjezdu instruktáž, jak se na noc správně obléknout, a vyfasují speciální spací vaky určené až do teplot ještě o 20 stupňů nižších.

K neobvyklému zážitku se kromě zimy váže ještě jedno nepohodlí. V ledu není instalované žádné potrubí, proto hosté musí pro osobní hygienu využívat zázemí mimo pokoj. Místnosti navíc nemají dveře, jsou odděleny pouze závěsy.

Cold & Crazy Jonas Gencevicius & Jurgita Genceviciene, 2013
Autor: Paulina Holmgren Cold & Crazy Jonas Gencevicius & Jurgita Genceviciene, 2013

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Exotika je cítit na každém kroku

Pětihvězdičkový hotel na Bali postavili na okraji útesu

Cabin

Jako v Eragonovi: Švédský hotel ubytovává své hosty na stromech

Tak tohle by mohlo stát za to, co myslíte?

Tento iglú hotel zve na netradiční ledovou dovolenou. Vyzkoušíte to?


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama