Bydlení

8. června 2015 06:00

Klára Beščecová

Pohádkový hotel z ledu každé jaro roztaje. V zimě ho znovu postaví

Švédsko umí vytěžit z dlouhých a hodně chladných zim naprosté maximum.

Ve švédském městě Jukkasjärvi, které leží asi 200 kilometrů od severního polárního kruhu, se každý říjen začíná budovat stavba připomínající umělecké dílo. Na 5500 m² tu během osmi týdnů vznikne hotel ze sněhu a ledu. Nejde ale pouze o exponát k obdivování, pokoje jsou funkční a každý rok jsou až do dubna, kdy začíná období tání, součástí hotelové nabídky. Zájemci, jejichž počet se ročně vyšplhá až k 50 tisícům, se v nich mohou ubytovat.

Jak to celé začalo?

U zrodu současného ICEHOTELu stála touha zakladatele hotelu přilákat do městečka turisty i během temných zimních měsíců. Rozhodl se proto uspořádat workshop, jehož náplní byla tvorba soch z ledu. Hned v prvním ročníku vzniklo v rámci této akce iglú o rozloze 60 m², které mělo obrovský úspěch. Jeho popularita byla tak veliká, že se jeho stavba každou zimu opakovala. Propagační strategie se vydařila a přibývající zástupy turistů se začaly ptát po možnosti strávit v iglú celou noc. Odtud už nebylo daleko k vybudování celého hotelu z ledu. Z původní umělecké exhibice se nakonec stal světově rozšířený koncept, na který v podobě franšíz můžeme narazit také například v Londýně či Kodani.

Hotel z ledu a sněhu

Aktuální švédský hotel z ledu a sněhu v těchto dnech už sice pomalu taje, stavba dalšího ICEHOTELu pro rok 2015/2016 ale není tak vzdálená, jak by se mohlo zdát. Přípravná fáze stavby letošní verze hotelu bude zahájena už v září.

Pro zbudování 61 pokojů je potřeba asi jeden tisíc tun ledu a 30 tisíc m³ sněhu a ledu z nedaleké řeky Torne, kam se na jaře po roztátí voda opět vrací. Pokoje jsou rozděleny do několika kategorií: super deluxe, deluxe, umělecké apartmá, apartmá s výhledem na polární záři, pokoje z ledu a pokoje ze sněhu. Každý z nich je unikátní a najdeme v nich řadu precizně zpracovaných ledových soch.

Teplota v pokojích se pohybuje kolem minus 5 °C. Aby v nich hosté mohli skutečně přenocovat, dostanou při příjezdu instruktáž, jak se na noc správně obléknout, a vyfasují speciální spací vaky určené až do teplot ještě o 20 stupňů nižších.

K neobvyklému zážitku se kromě zimy váže ještě jedno nepohodlí. V ledu není instalované žádné potrubí, proto hosté musí pro osobní hygienu využívat zázemí mimo pokoj. Místnosti navíc nemají dveře, jsou odděleny pouze závěsy.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také