Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Postavte si s námi hausbót (1. část)

Veverky za domem, žebrající labutí rodina u terasy a kolem místo aut jen tiché lodě sunoucí se jako výjevy ze zpomaleného filmu. Pokud vás představa idylického hausbótu oslovuje, seznamte se blíž s jednou z oblíbených levných konstrukcí plovoucích staveb. Začít je třeba ocelovou konstrukcí.
Vydáno: 16.04.2014
Hausbót - Obrázek 1
Autor: David Horák Hausbót - Obrázek 1

Plovoucí základ je nejpracnější

Pojďme si projít stavbu hausbótu krok za krokem. Postup ilustruje příklad nedávno postaveného hausbótu s obytnou plochou 24 m2 a terasou, jenž jeho majitel postavil dílem sám a zčásti s pomocí řemeslníků.

Základní nosný prvek hausbótu tvoří svařovaná konstrukce z ocelových profilů s obvodem 9 x 6 m. Ta je zespodu uzpůsobená pro vložení sudů, jež stavbu nadnášejí. Osvědčené jsou dvousetlitrové plastové sudy od koncentrátu limonády mirinda, jichž v tomto případě bylo zapotřebí 55 kusů.

Stavbu krok za krokem si projděte ve fotogalerii, abyste věděli, co vás čeká v dalších dvou dílech.

Ocelovou konstrukci sestavenou z několika dílů zpevňuje příčný rošt z použitých ošetřených trámků, provázaných krátkými spojnicemi. Trámky jsou po stranách opatřené lištami (hranoly) k pokládce dna, resp. spodního pláště podlahy z palubek. Prostor mezi trámky vyplňuje 5 cm silná izolační vrstva z nenasákavého polystyrenu. Podlahu tvoří desky z vodovzdorné překližky, v místě terasy a na postranní přístupové cestě s protiskluzovou úpravou. Překližka je přilepená k polystyrenové izolaci speciálním lepidlem.

Stavba kotví s pomocí dvou výkyvných ramen a jisticích lan, která se zvedají s hladinou toku. Jakmile je hotový tento základ, má majitel za sebou technologicky nejnáročnější část projektu stejně jako i největší finanční výdaj. Z celkových nákladů na stavbu, které dosahují přibližně půl milionu korun, obnáší jen plochá svařovaná konstrukce 80 000 korun.

V další etapě realizace pokračujete jednoduchou dřevostavbou. I ta má ale v případě hausbótu svá specifika. A to si ukážeme zítra.

David Horák


Článek je zařazen v:

reklama