Bydlení

29. května 2017 12:40

Markéta Zídková

Pracujete z domova? Vykouzlete si příjemný pracovní kout!

Dříve jsme si mohli o práci tzv. na home office nechat zdát. Dnes je realitou všedních dní a také efektivním a úsporným řešením pro firmy, jak si naklonit zaměstnance na svoji stranu. Pracovat z domu je sice fajn nápad, ale abyste byli efektivní, musíte mít zázemí.

„Když jsem dostala práci jako účetní s možností pracovat na home office, byla jsem nadšená, ovšem jen do té doby, než jsem zjistila, že to zase až taková legrace není. Měla jsem problém s disciplínou, měla jsem spády lelkovat, a pak jsem mnohdy nestíhala plnit pracovní plán a tři dny málem ani nespala, abych zažehnala svoji prokrastinaci,“ uvádí na pravou míru bez obalu a vytáček čtenářka magazínu Prima LIVING, Marcela (34).

Práce musí mít své místo a vy zase zázemí

Nechce se vám investovat do domácí kanceláře a uklidňujete se tím, že to není potřeba? Vyvedeme vás z omylu. Možná vás v mysli hřeje vidina ušetřených peněz, ale tímto krokem se do budoucna okrádáte nejenom o ně, ale také o váš klid. Pokud budete pracovat v obýváku, kde jste zvyklí povídat si s rodinou, sledovat televizi, číst si, jen tak odpočívat nebo přijímat návštěvy, tak se jen horko těžko přemluvíte k práci. Úkoly budete odkládat na později a pár dní nato nebudete vědět, kam dřív skočit, abyste stihli hotovou práci odevzdat včas podle domluvy.

Nemáte peněz ani prostoru nazbyt? Situujte pracovní stůl třeba k oknu do obývacího pokoje. Od ostatního prostoru tento pracovní kout můžete chytře rozdělit třeba paravánem, provázkovou záclonou. Populární je také tzv. japonská stěna.

Co se týká volby psacího stolu, nehleďte jen na cenu. Základní modely nejsou zrovna ideální, spíše se zajímejte o ty členité disponující prostorem pro monitor, pojízdnou deskou pro klávesnici či místem pro tiskárnu či jednotlivé šanony. Než padne finální rozhodnutí, doporučuje se také ověřit kompatibilitu židle kancelářského křesla nebo židle s ergonomickým tvarováním fungující na principu synchronní mechaniky s opěrkou hlavy. A v nejlepším případě s nastavitelnou výškou. Pamatujte také na vhodnou alternativu lampičky, sice není vhodné pracovat ve večerních hodinách, ale světelný zdroj je klíčový.

Výhodou pracovny či pracovního koutu je fakt, že si můžete dát na chvilku pauzu, poobědvat nebo napsat s dětmi úkoly i bez toho, aniž byste museli všechny podklady pracně schovat a pak se k nim později zase vrátit.

Praktické tipy!

Veďte si váš home office diář, do kterého si poznamenávejte důležité termíny, kdy musíte odevzdat účetní uzavéřku, vypracovat marketingový plán nebo podepsat a zaslat dodatky ke smlouvám. V případě nedostatku času postačí rozevřít sešit a budete mít přehled o tom, co hoří a co ještě chvíli počká.

Natáhněte si budík nebo, lépe řekněme, časomíru. Přece i v práci dodržujete určitý časový harmonogram spolu s přestávkou na oběd.

Investujte do šanonů, pořadačů, tvrdých desek, barevných štítků a jiných kancelářských nezbytností. Na první pohled budete vědět, co, kde a kam patří.

Schází vám motivace a máte tendenci od práce odbíhat? Zavěste si na stěnu nad pracovní stolem nástěnku, kam si připevníte fotky vašich snů a přání. Třeba nového auta, dovolené v Karibiku nebo hříšně drahého parfému.

Využívejte také plastové průhledné boxy i s popisy. Nemusíte nahlížet do jeho útrob a na první pohled vidíte, co se v něm nachází.

Na práci a firemní data je vhodné používat zvlášť počítač nebo notebook. Popřípadě používat dva profily. Soukromý a pracovní, ať vás neláká prohlížet si fotky z dovolené místo proplácení faktur nebo odpovídání na e-maily.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také