15. září 2016 06:00
Markéta ZídkováPřekvapení! Nejdražší na světě nejsou ani Londýn ani New York, ale dvě města v černé Africe
Které je nejdražší město na světě?
Chtělo by se říci, že půjde buď o Londýn, který mají v hledáčku superboháči z celého světa a kde se prodávají garáže za půl milionu liber. Nebo Paříž, nejnavštěvovanější město světa, jehož restauracemi a butiky se prožene na 50 milionů turistů ročně. Nebo možná některé z asijských finančních center jako je Hong Kong nebo Singapur. Jenže zdání klame – dva uznávané průzkumy ukazují, že nejdražší město světa leží v Africe.
Podle poradenské společnosti Mercer a jejího letošního ročníku výzkumu Cost of Living survey je tím městem Luanda. Pokud by snad tento název někomu zněl cize, pak je namístě ujištění, že právě metropole Angoly drží prvenství v žebříčku 200 nejdražších měst z pohledu zahraničních pracovníků.
Jedny džíny tu podle výzkumu vyjdou na 240 dolarů a obyčejné jídlo z řetězce rychlého občerstvení stojí bezmála 19 dolarů. To vše v subsaharské zemi, kde miliony lidí přežívají za méně než dva dolary denně a kterou Světová banka kvůli nerovností v příjmech označila za sedmou nejhorší zemi světa.
Nelichotivé prvenství plyne z petrochemického průmyslu, který stojí za více než polovinou HDP. Do Luandy se sjíždějí z celého světa pracovníci působící v oblasti zpracování ropy. Každý z nich si draze připlatí za dovážené zboží i za vlastní bezpečnost a v Luandě setrvává po tři roky. „Třebaže Luanda měla pověst poměrně levného města, ceny dováženého zboží a náklady na zajištění vlastní bezpečnosti jsou velmi vysoké,“ uvádí Mercer.
Finanční centra jsou hned v závěsu, ropnou metropoli následuje na druhém místě Hong Kong, třetí je Curych, čtvrtý Singapur a pětici nejdražších měst uzavírá Ženeva. Mercer u každého z měst zjišťoval ceny dvou stovek položek včetně bydlení, dopravy, jídla, oblečení, domácích potřeb a zábavy, které pak poměřoval se standardy v New Yorku.
Poradenská společnost ECA International připisuje prvenství jinému africkému městu. Nejdražším městem světa je podle jejího průzkumu Džuba v Jižním Súdánu a druhá nejdražší je Luanda. Na třetím místě v jejím žebříčku je Curych. „Obtížný dovoz zboží odpovídajícího mezinárodním standardům do země, která v posledním roce prošla těžkými boji, prodražuje zboží vyhledávané cizinci,“ vysvětluje kámen úrazu manažer ECA Steven Kilfedder. Jižní Súdán má bohaté zásoby ropy, ale mizivou infrastrukturu a po desetiletích občanské války se Súdánem se tam mnoho obyvatel potýká s chudobou.
Podobné žebříčky zřejmě vyjeví zajímavé změny i v roce 2016, kdy podle expertů vzrostou náklady na život v samotném New Yorku i dalších amerických městech.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: