Bydlení

7. října 2019 00:10

redakce Prima Zoom

Připravte se na zimu. Jak by měla vypadat údržba topného systému?

Sychravé počasí dává tušit, že topná sezona již začíná. Řada lidí tak po více než půl roce začíná topit. Na co si dát pozor, aby vše fungovalo tak, jak má, a v zimě nenastal nečekaný výpadek?

Servis kotle – lépe později než vůbec

Pokud máte plynový kotel, ale ještě jste letos nepozvali servisního technika na pravidelnou kontrolu, připravte se na delší čekací lhůty. Lidé totiž nechávají servisní prohlídky až na začátek topné sezony a odborníci potom nestíhají řešit případné poruchy. I tak je ale lepší si termín zarezervovat a nechat si kotel vyčistit a seřídit. Odborně udržovaný kotel má totiž menší spotřebu paliva a hlavně předejdete riziku závažnějších poruch. Příští rok pak zkuste změnit přístup a prohlídku si objednejte včas, nejlépe po konci topné sezony

Topný systém není jen kotel

Kotel jede na plné obrátky, ale radiátory jsou stále studené? Zkuste je odvzdušnit. Během letních měsíců, kdy topný systém nebyl v provozu, se mohl do radiátorů dostat vzduch. Topná voda jimi v takových případech nemůže dostatečně protékat a ohřívat je. Výsledkem je, že kotel stále topí vodu, ale v místnosti je zima a konce radiátorů jsou studené. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda neklesl tlak vody v topném systému. Tlak topné vody byste měli během sezony kontrolovat pravidelně alespoň jednou měsíčně – jakákoliv netěsnost systému se totiž okamžitě projeví.

Nastavení termostatických hlavic

Pokud máte pokojový termostat ve stejné místnosti jako radiátory s termostatickými hlavicemi, zkontrolujte, zda jsou hlavice zcela otevřené. Požadovanou teplotu v místnosti potom regulujte pomocí termostatu. Pokud chcete snížit teplotu v místnosti tak, že zavřete hlavice, termostat bude dále dávat kotli pokyn k vytápění. Budete tak zbytečně ohřívat vodu, která se do radiátorů ani nedostane. V ostatních místnostech seřiďte hlavice dle požadované teploty vmístnosti.

Nečekejte, až starý kotel doslouží

Začněte během zimy sledovat náklady na vytápění a připravte se na případnou výměnu kotle. Pokud máte starý plynový kotel, zkuste si odečíst náklady na plyn na začátku a na konci topné sezony. Moderní kondenzační kotle mají v porovnání s jejich atmosférickými předchůdci nižší spotřebu plynu zhruba o čtvrtinu. Jejich cena navíc v posledních letech díky technologickému vývoji klesá.

Tyto informace vám přináší společnost Thermona, český výrobce plynových a elektrických kotlů THERM.

Již brzy se bude měnit letní čas na zimní... Kdy se bude měnit čas v následujících letech, se dozvíte zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také