29. února 2016 06:00
Markéta ZídkováPropadl stylu 60. let. Designér mu podle toho zařídil byt
Designer Stephane Chamard dostal zvláštní zadání. Svobodný lékař, který rád pořádá večírky a líbí se mu 50 let starý design, chtěl zařídit loft. Podívejte se, jak si designér s netypickým úkolem poradil.
Designér Stephane Chamard měl tu velkou výhodu, že začínal od holobytu. Jak designér vzpomíná, že tento byt v bývalé kancelářské budově v Hamiltonu (Ontario) byl jeden velký betonový prostor. Na ploše bezmála 150 m² nejprve bylo třeba postavit příčky, za nimiž vznikly 2 ložnice a koupelna. Tyto místnosti jsou při sobě a orientované dveřmi ke zdi, takže ospalé, neumyté, neučesané a neoblečené osoby unikají pozornosti ostatních.
Společné prostory – obývací pokoj, jídelna a kuchyně – jsou na protilehlé straně v části plné oken.
Loft v duchu 60. átých let - Obrázek 5 Zdroj: archiv Stephane Chamarda
Chamard, kdykoli to jen šlo, upřednostnil originální starý nábytek. Zelený gauč je nový, ale křesla, lampy a konferenční stolek v dekádě květinových dětí a divokých večírků věrně sloužily. Chamard používá větší množství lamp a lampiček, které jsou podle něj příjemnější než nějaké stropní svítidlo. Designér měl volnou ruku, jen na podlahu nesměl nic pokládat. Klient si od začátku maloval večírky s přáteli a utřít rozlitý nápoj z betonové podlahy je přece jen snazší než čistit koberec.
Při volbě barevných odstínů se Chamard inspiroval korunami listnatých stromů, které viděl z okna. Tóny zelené a hnědé byly v 60. letech populární.
Loft v duchu 60. átých let - Obrázek 13 Zdroj: archiv Stephane Chamarda
Náhodné nejsou ani tvary nábytku. Oválné linie pohovky, křesel i židlí v jídelně příhodně kontrastují s hranatým prostorem. „Jinak by to všechno bylo moc geometrické,“ vysvětluje designér. Jen málokde bude delší kuchyně, než je v tomto bytě. I to má své opodstatnění. „Má rád kolem sebe čtyři, pět lidí se sklenkou vína,“ naznačuje využití velké kuchyně. Překvapí i již zmíněné příčky ložnic, které nesahají až ke stropu. Klient, který v bytě žije sám a rodinu neplánuje, si od tohoto řešení sliboval více denního světla.
„Když navrhujete byt pro pár, tak se dva klienti mezi sebou dohadují a vy hledáte kompromisy. Práce pro samostatně žijícího klienta byla o poznání zábavnější,“ vzpomíná na zakázku Stephane Chamard.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: