Bydlení

2. listopadu 2015 04:28

Markéta Zídková

Revoluční senzor pozná otrávenou vodu už v potrubí

Chcete-li prověřit vodu na přítomnost toxických bakterií, musíte vzít její vzorek do laboratoře a po několik dní jej kultivovat. Do té doby není jistota, zda je zdroj vody bezpečný. Vynález dánských studentů to změní.

Skupina studentů z Dánské technické univerzity vyvinula senzor, který by vodu neustále sledoval a případnou kontaminaci nebezpečnými bakteriemi odhalil na místě a okamžitě. Senzor, který studenti vyvinuli ve spin-off společnosti (inovativní firmě založené s vazbou na výzkum) SBT Aqua, pracuje na principech průtokové cytometrie a impedanční metody. Voda protéká mikrokanálkem s řadou elektrod vysílajících signály o různém napětí. Jakmile elektrody míjejí bakterie nebo jiné částice, způsobí to změnu odporu, kterou zaznamená senzor. Jelikož bakterie mění odpor jinak než další částice, které se ve vodě vyskytují, lze nebezpečnou kontaminaci a její míru odhalit v reálném čase.

Ba co víc, každý druh bakterií mění odpor jinak, takže tato technologie může podle SBT okamžitě odhalit přítomnost jakýchkoli bakterií. Až jeho vývoj skončí, mohl by se senzor uplatnit v ručních kontrolních přístrojích, stejně jako ve stálých monitorovacích bodech na rozvodné síti, aby tak pomohl předejít hromadným otravám, jakou letos v květnu způsobila kontaminace vody splašky v pražských čtvrtích Dejvice a Bubeneč, kde vyhledalo lékaře na 4000 lidí. Senzor bude v prodeji v roce 2016.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky bakterie znečištění Dánská technická univerzita

Přečtěte si také