Bydlení

29. listopadu 2017 08:00

Iva Kropáčková

Sever, jih, východ, západ aneb Na jakou světovou stranu se hodí která místnost?

Orientace pokoje na jednu ze čtyř světových stran je velmi důležitá a pro každý pokoj se hodí jiná. Například tam, kde trávíte nejvíc času během dne, je třeba dostat co nejvíc světla...

Můžete-li si vybírat, určitě je vhodné zajistit, aby jednotlivé místnosti v bytě či domě byly situovány na určitou světovou stranu. Cílem je mít dostatek světla v době, kdy se v které místnosti pohybujete. Můžete si to představit jako koloběh slunce – ráno vstávat s optimistickými paprsky, během dne si je co nejvíc užívat a usínat ve vychladlém pokoji, kam slunce už nesvítí. Ne vždy je reálné dosáhnout ideálního půdorysu. Situaci pak lze vyřešit i pomocí vhodně zvolených barev či stíněním oken. Každému také vyhovuje něco jiného, nejdůležitější je ve výsledku především to, abyste se doma cítili dobře. Když například chcete mít výhled na jezero či zajímavou památku, možná oželíte trochu toho slunce ve prospěch jiné potřeby. Chcete-li ale stavět nebo plánujete koupit byt, má určitě smysl se při výběru či návrhu stavby minimálně nechat inspirovat „pravidlem světových stran“.

Ložnice

Ložnici je nejvhodnější situovat na východ. Taková orientace se hodí zejména kvůli tomu, aby se vám ráno co nejlépe vstávalo – optimisticky s příjemným světlem, které probouzí. A zároveň večer dobře usínalo – místnost nebude tolik prohřátá. Nemáte-li ložnici na východ, nemusíte se ale trápit. V případě severního umístění sice nebude vstávat se sluníčkem, určitě vás ale může uklidnit fakt, že spát se vám bude v nepřehřáté místnosti dobře. Máte-li ložnici na jih či západ, oceníte její umístění v zimě. V létě je ale vhodné okna vhodně zastínit závěsy či roletami v době, kdy slunce nejvíc praží.

Photo by Sims Hilditch-Discover bedroom design inspiration

Dětský pokoj

Pokoj pro děti je multifunkční, potomci v něm pravděpodobně tráví nejvíc času. Okna z dětského pokoje by tak měla směřovat ideálně na jih – tím je zajištěn dostatek světla po většinu dne a příjemné teplo v zimě. V létě je pak třeba opět volit vhodné zastínění. I kvůli sluníčku je lepší postel dítěte umístit tak, aby na ni nesvítily přímé paprsky. Přímo pod okno se hodí umístit psací stůl. Mají-li ale vaše děti pokojíček například na severní stranu, bude se jim určitě dobře spát, optimismus a alternativu slunečních paprsků lze dodat například pomocí žluté barvy, která může být použita na stěně či doplňcích. A pořiďte kvalitní umělé osvětlení. Výhodou východní strany je pak veselejší vstávání, pokojíček na západ pak zajistí více světla k večeru. V létě opět volte ale vhodné zastínění, aby nebyla místnost na spaní moc přehřátá. A větrejte hlavně v noci a ráno.

Photo by Barnstar Architects-More kids' room photos

Kuchyně

Kvůli optimální teplotě (umístění potravin a spotřebičů, které by se neměly přehřívat) je vhodné kuchyni umístit na východ, sever nebo severovýchod. Ranní paprsky nejsou ještě tak silné, jako polední a večerní. Máte-li kuchyni na jih, je vhodné mít v chladnější části bytu nějakou spíž. V zimě by jižní strana ale velký problém znamenat neměla. V létě je třeba stínit a větrat v noci.

Photo by Elizabeth Lawson Design-Search kitchen pictures

Obývací pokoj

Komunikační místnost, kde trávíme hodně času, vyžaduje světlo a teplo. V rodinných domech by měl mít obývací pokoj navíc ideálně přímý vstup na zahradu. Velké prosklené okno je vhodné orientovat na jih nebo jihozápad. Takhle zajistíte optimální dodávku světla i v zimě a jedná se o vhodné úsporné opatření, pokud jde o spotřebu energie. V horkém létě je ale vhodné okna přistínit a ideálně mít možnost zastínit i terasu. Máte-li obývák na jinou světovou stranu, volte světlejší barvy v jeho interiéru – místnost opticky rozzáří.

Photo by LIz McCabe Interior Design-Search living room design ideas

Pracovna

V pracovně je dobré mít příjemné klima i světlo, je tak vhodné ji umístit jihovýchod nebo východ. Vhodný je i jih, nicméně v létě bude vhodné okno pravděpodobně přistínit.

Photo by New Leaf Builders-Discover home office design ideas

Koupelna, WC a technické místnosti

Umístění těchto místností v podstatě nehraje roli, ideální je ale sever, severovýchod či severozápad. U koupelny s oknem možná uvítáte východ - to kvůli ranním hygienickým povinnostem. A nebo také západ - zase kvůli večerní koupeli. Ale není třeba se na cokoliv vázat. V těchto místnostech netrávíme tolik času. Tady je nejdůležitější, že by neměly především ubírat prostor ostatním místnostem na světových stranách, kam se sluníčko dostane.

Photo by Cohesively Curated-More bathroom photos

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také