Bydlení

11. dubna 2016 10:10

Markéta Zídková

Skvělý nápad, jak z malého bytu 2+1 vytvořit 3+kk

Zajímavou možnost, jak ze dvoupokojového bytu udělat třípokojový, nastiňuje následující příklad z 18. pařížského okrsku.

Ve městě jako je Paříž – s mimořádně drahými byty a takřka žádnými pozemky pro novostavby – sháňka po bydlení nebere konce. Zvlášť to platí o třípokojových bytech, tolik oblíbených u mladých či nastávajících rodin. Není tedy divu, že se někteří zájemci uchylují k náhradním řešením. Ten, kdo přitom osvědčí tvůrčího ducha, má vyhráno. To je případ i tohoto mladého páru s malou dcerou, který se při prohlídce dvoupokojového bytu o rozloze 60 m² nenechal odradit skromnou výměrou a raději přemýšlel, jak v něm vytvořit ještě třetí pokoj. Řešení našli architekti z pařížského atelieru BKBS, kteří sáhli po promyšleném systému posuvných přepážek.

Ve snaze získat co největší obytný prostor architekti zmenšili veškeré chodbičky i dveře na minimum. Z titěrné verandy tak vejdete rovnou do velkého obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Jeho zařízení pokaždé slučuje pokud možno rozličné funkce. Na míru vyrobený kuchyňský pult není určený jen pro přípravu jídla, ale také pro dětské hry. Na straně obývací části je do něj proto včleněný i pokojíček pro panenky i vyklápěcí stolek s prostorem pro pastelky a další drobnosti. Bílá pracovní deska plynule přechází do dřezu.

Další prostor šetří skříňová stěna s vestavěnými kuchyňskými spotřebiči. V jiné části téže stěny jsou v přesně vyměřených regálech zesilovač, gramofon a desky. Kuchyňský nábytek neprozrazuje nutně svůj účel a například dřezová baterie mezi květinami je sotva vidět. Kousek od hi-fi soustavy mají dospělí svůj výklopný pracovní stolek. Díky zařízení zapuštěnému do skříňové stěny zbylo dostatek místa pro velký gauč a prostor kolem. Ani na večírku s přáteli si tak nikdo nepřipadá stísněně.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také