3. prosince 2014 10:36
Markéta ZídkováSmoothie maker – vše, co o něm potřebujete vědět
Smoothie maker je přístroj za pár set korun, kterým si vyrobíte čerstvý ovocný či zeleninový koktejl a v té samé nádobě, ve které jste si ho připravili, ho vezmete do práce.
Ovocná mňamka hned a sebou
Vyrábět si doma moderní a zdravé koktejly a ovocné šťávy se může zdát zbytečně náročné na čas, místo a počet „ušpiněných“ nádob. Komu ale takové barevné nápoje plné vitamínů a skvělých přírodních ingrediencí chutnají, může tyto obavy dnes už hodit za hlavu. A kdo přemýšlí o vhodném dárku pro své nejbližší, možná, že právě takovýto mixér koktejlů (smoothie maker) bude originálním překvapením pod stromečkem. Darujete totiž nejen zajímavý přístroj, ale i malé pošťouchnutí k zdravému životnímu stylu.
Možností, jak si doma ovocný nebo zeleninový koktejl vyrobit, je více. Můžete použít tyčový mixér s nádobou či klasický mixér anebo speciální výrobek, tzv. smoothie maker. Oproti prvním dvěma jmenovaným kuchyňským pomocníkům má přístroj určený přímo na výrobu koktejlů několik výhod, které se vám mohou hodit.
Rozdíl mezi tyčovým mixérem, klasickým mixérem a smoothie makerem
Výraz smoothie je z angličtiny, česky postaru znamená koktejl. V dnešním světě, kdy existují podobné výrobky od různých firem, se pochopitelně výrobci předhánějí v multifunkčnosti svých produktů, v tomto případě třeba mixérů. Jak se ale v různých testech následně zjistí, bezbřehá multifunkčnost je zatím ideál, ke kterému se přibližuje jen omezený počet výrobků. Jejich cena pak ale může vystoupat do tisícových dimenzí.
Proto není od věci pořídit si smoothie maker, který se specializuje právě na přípravu koktejlů. Postačí investovat jen pár stovek a můžete mít kvalitního pomocníka, který sice umí hlavně koktejly, ale sem tam, podle výkonu motoru a dobré konstrukce, naseká třeba i led.
Nahoru – dolů
Princip přípravy koktejlů naleznete u smoothie makerů v několikerém provedení. Nejznámější je ten, kdy v samotné nádobě jsou nože (vypadají jako zprohýbaná vrtulka). Smoothie makery se však od klasických mixérů liší v tom, že si v nádobě, v které jste koktejl připravili, také můžete koktejl rovnou odnést s sebou. Pro tento druh přístroje na koktejly s čepelemi nožů uvnitř nádoby si připravte nejméně cca 500 Kč. Například Concept SM 3350, koupíte už za 485 Kč, častěji však za 529 Kč.
Vtipnější je ale princip, kdy místo víčka našroubujete na láhev s ovocným obsahem hlavu i s vrtulkami, láhev otočíte a nasadíte do přístroje. Po namixování opět láhev z přístroje vyjmete, odšroubujete hlavu s noži a místo ní nasadíte víčko. Takový smoothie maker získáte už od cca 600 Kč – třeba Tristar BL-4435 za 599 Kč.
Podobný princip je i ten, kdy hlava s noži je součástí přístroje a dá se s ní otáčet nahoru a dolů. Vy jen ze spodu přišroubujete k hlavě s noži láhev, to vše otočíte vzhůru nohama, takže vrtulka nožů je dole a dno láhve nahoře, a mixujete. Pak jen přetočíte láhev zpět dolů, odšroubujete a je hotovo. Cena těchto přístrojů začíná těsně pod 1000 Kč, třeba Princes 21 2063 se chlubí cenou 988 Kč.
Sekni a běž
Výhodou speciálních přístrojů na koktejly, které určitě v hektickém životním koloběhu oceníte, jsou speciálně upravené nádoby. V nich nejen koktejl připravíte, ale také si jej odnesete rovnou s sebou. Vypadají skvěle, mají často nápaditá uzavírátka a jsou tvarovány tak, aby se vešly třeba do držáků nápojů v autě nebo tak, aby vám nevyklouzly z rukou.
Při výběru koktejlového pracanta tak dbejte na to, aby měl v balení více lahví, které k němu pasují. Případně zda se dají snadno dokoupit jako například u firmy Domo. Někteří výrobci nabízejí s koupí přístroje hned tři nádoby, najdete je např. u smoothie makeru Silva SM 750 za 829 Kč nebo u zmíněného mixéru Princess 21 2063.
Láhve z igelitu – vydrží, nepáchnou?
Občas některé druhy nádob z umělých hmot, které doma používáme, načichnou obsahem. Některé druhy ovoce a zeleniny mají výrazné aroma, případně silně barví. I na to někteří výrobci mysleli. Pro výrobu sklenic a lahví ke smoothie makeru používají speciální umělou hmotu, tzv. Tritan copolyester. Má výhodu, že v sobě nedrží chuť ani vůni potravin. Firma Domo, u které koupíte nejen smoothie maker za 790 Kč, ale dokoupíte i další uzavíratelné láhve v ceně od 140 do 170 Kč, takový plast u svých výrobků deklaruje.
Dobré je také zjistit si, zda nádoby z plastu jsou bez přídavku bisfenolu A (BPA). Ten je sice u výrobků pro děti v EU zakázaný, ale i u dospělých jedinců byly zjištěny určité negativní dopady na zdraví. Pokud budete připravovat dobroučké ovocné pití potomkům, tak si určitě ověřte, zda láhve jsou prosty jmenované látky. U smoothie makeru Delimano Clarity za 999 Kč to uvádí výrobce zcela jasně.
Čistění
Očistit přístroj případně láhve od zbytků rozmělněné zeleniny a ovoce je poměrně jednoduché. U přístrojů na smoothie, v nichž se také koktejl připravuje, stačí láhev vložit do myčky, vyjmuté nože opláchnout. U výrobníků koktejlů, kde je nůž součástí přístroje, hned po umixování nápoje vezměte malou nádobku s čistou vodou, našroubujte, párkrát stiskněte tlačítko mixování, a je to. Nejméně snadné je čištění lahví se zabudovanou sekací vrtulkou s noži.
Rychlosti a výkon
Většina smoothie zařízení má jen jedno tlačítko, které podržíte – a probíhá mix. Ty sofistikovanější vám ale nabídnou i dvě rychlosti. Výkon přístroje pak závisí na síle motoru, který roztáčí sekací nože. Pohybuje se od 180 W (Concept SM 3350 za 529 Kč) až po třeba 300 W (např. Delimano Clarity za 999 Kč). Víc mívají pak už jen multifunkční mixéry. Pochopitelně, že na ovoce tvrdšího rázu, jako jsou třeba jablka, potřebujeme delší čas k rozmixování, v tomto případě se hodí i silnější výkon.
U smoothie makerů, které nabízejí v podstatě to samé, co běžné mixéry pro vícero využití (koktejly jsou pak jen jedna z funkcí), síla motoru stoupá až k 1500 W. V tomto případě si ale buďte jisti, že nejde o levnou záležitost, třeba G21 Smart smoothie začíná na ceně 5999 Kč. Na druhou stranu takový přístroj zvládne mnohem náročnější provoz a je vhodný třeba i do malé provozovny k přípravě koktejlů pro prodej. Nádoby ale nebývají vhodné k následnému dlouhodobému nošení, pouze pro přelití koktejlů do jiné vhodné nádoby.
Shrnutí – jak vybrat smoothie maker
Když si náš dnešní koktejl informací o zařízeních pro přípravu smoothie shrneme, zjistíme, že se u jednodušších přístrojů vejdeme i pod cca 700 Kč. Nejlepší jsou ty, s kterými se dá snadno manipulovat (mají hlavu se sekacími noži oddělitelnou od nádoby) a u kterých nabízí výrobce víc lahví a dodává k nim i dobře uzavíratelná víčka. Větší výkon naseká třeba i led a nemusíte mít strach u sekání tvrdších plodů, jako jsou třeba jablka. Tak dobrou a zdravou chuť!
(fis)
Mohlo by vás zajímat: