17. dubna 2014 05:50
Markéta ZídkováStavíme hausbót: Dnes dřevostavba (2. část)
Teď se dostáváme do fáze, kdy můžete stavět sami.
Stavba vodního obydlí pokračuje jednoduchou dřevostavbou. Jak už bylo řečeno, se svařovanou konstrukcí je nejnáročnější část stavby hotova. Dál už jde o klasickou jednoduchou dřevostavbu využívající běžné izolační materiály. Dřevěný plášť i střecha jsou z vnitřní strany překryty paropropustnou resp. parotěsnou fólií, tepelnou izolaci pak obstarávají desky z čedičové vaty. Po montáži oken a dveří stavba pokračuje instalací ideálně měděných rozvodů vody a elektřiny a finální úpravou interiéru – obkladem z palubek.
Potud nic překvapivého; oproti běžné stavbě se však na rozestavěném hausbótu budete potýkat s nedostatkem místa pro složení stavebního materiálu a nevyhnete se ani klopýtání po členité konstrukci podlahové části. Práci ztěžuje i prostá skutečnost, že se hausbót v jednotlivých etapách stavby kvůli nerovnoměrnému zatížení naklání.
V tomto případě se tak stalo po dokončení koupelny – plně vybavenou místnost s keramickými obklady následně alespoň částečně vyvážila krbová kamna instalovaná v protilehlém rohu. Zátěž však můžete kompenzovat i dodatečným přidáváním nebo přemísťováním sudů – pokud na něj zbývá místo zkraje, vložíte sud ještě poměrně snadno. Ať však plovoucí stavbu vybalancujete sebelépe, na kulečník to stačit nebude.
Komfort na vodě
Majitel předmětného hausbótu šetří místo patrem na spaní, kdy jednoduše přibil prkna na stropní trámy. Své druhé obydlí vybavil chemickým WC a dalším zařízením – sprchovým koutem, kuchyňskou linkou (vodu z koupelny a kuchyně do řeky můžete vypouštět) a krbovými kamny.
David Horák