Bydlení

19. ledna 2017 06:02

Markéta Zídková

Styl Arts & Crafts staví na kráse dřeva. Jaké prvky jsou pro něj typické?

Osvěžující styl Arts and Crafts vznikl na Britských ostrovech kolem přelomu 20. století jako reakce proti přehnaně úzkostlivému pojímání interiéru viktoriánské éry. Odmítl stále silněji se prosazující novinku průmyslově vyráběného nábytku a dekorativní akcenty, které v té době převládaly.

Styl Arts and Crafts chtěl zdůraznit krásu přírody a tradiční řemeslnou zručnost. Pro dnešní dobu je výhodné, že pokud byste si chtěli byt vybavit podobně, nemusíte se držet nějakých striktních pravidel, bude jen stačit ctít ducha stylu Arts and Crafts – úctu k osvěžující podmanivosti přírodních materiálů a k prostým tvarům. Interiéry tohoto stylu jsou plné harmonie a prodchnuté vyrovnaností a vřelou atmosférou lidí, kteří je obývají.

Krása dřeva na každém kroku

Nejdůležitějším prvkem je u tohoto stylu dřevo, a to v té nejryzejší podobě. Z dnešního pohledu tedy dbejte při jeho ošetření na použití matných nejlépe transparentních ošetřujících laků, lazur a impregnace. Příliš lesklé a barevné dřevo není v tomto případě to „pravé ořechové“. Kultovní dřevinou tohoto stylu je dub, můžete si ale pořídit i nábytek nebo obklad stěn z borovice, javoru a dalších původních druhů.

Barevná inspirace přírodou

Barevná paleta domovů vychází v případě tohoto stylu jednoduše z barev přírody, inspiraci hledejte v odstínech barev, jaké mají kameny, kůra, listí či tráva. Ale nemusíte se omezovat pouze na hnědou a zelenou. Jakékoliv odstíny, na které při procházce přírodou narazíte jako třeba modrá nebe, žlutá slunce apod. lze využít. Neměly by být ale příliš agresivní, spíš působit lehce, jakoby s patinou.

Nábytek jako na chatě

Nábytek Arts and Crafts sází na zcela jiné tvary než na ozdobně vyřezávané hrany stolků a sedacích souprav. Stěžejním prvkem je robustní jednoduchý a hlavně účelný nábytek. Ovšem nebojte se, že byste museli sedět na tvrdém. Vhodné je i čalounění. Z materiálů pro ně se hodí hlavně kůže, ale i bavlna postačí. Jednoduché polštářky nejlépe s neutrálními barvami budou příhodné a do tohoto stylu skvěle zapadnou.

Pod nohama příroda

Podlaha sází taktéž na dřevo – prkna, parkety uspořádané do co nejjednoduššího tvaru. Když zvolíte plovoucí podlahu, snažte se, aby povrch působil jako pravé dřevo ve svém nejpřirozenějším odstínu. Můžete ale zvolit i kámen nebo dlaždice. Ty by ale měly mít matný povrch a opět dekor co nejbližší nějakému přírodnímu materiálu – písek, různé druhy kamene apod. Vhodná a dnes velmi moderní je také korková podlaha. A když už byste si přáli umístit do pokoje i nějaký ten koberec, tak z co nejpřirozenějším vláknem a nejlépe nahrubo utkaný ve výše zmíněných barvách.

Žádné cerepetičky

Zdobnost tohoto stylu je skutečně minimální, takže nějaké ty okrašlující cerepetičky mají v interiéru Arts and Crafts utrum. Ovšem, až tak striktní to pochopitelně dnes být nemusí. Co je přírodní, se hodí. Lze zvolit nějaký pěkný kámen, dřevěnou, nebo pletenou nádobu, suché květiny, obrázky s dřevěným rámem a pochopitelně hlavně květiny. Co už víc by mělo být blíže přírodě než právě ony. Ty pokojové budou příjemnými společníky celý rok a ty čerstvé budou napovídat, jaké je právě roční období. Květináče apod. pak dotvoří svým přírodním vzhledem interiér zcela přirozeně.

Sklo jako dekorace

Možná i kvůli malému důrazu na všelijaké hloupůstky a ozdobné zbytečnosti byla v té době tak oblíbená lehce dekorovaná skla. Nejde tolik o geometrické tvary jako spíše o jejich fragmenty, a to v barvách, které jsou přírodě nejbližší. Tak dotvořené sklo se objevovalo například na oknech, nebo v podobě skleněných průhledných tabulek ve dveřích.

Foto: Mulletcabinet.com

Průzračné světlo

I u skleněného osvětlení se trefíte především ostrými hranami. Skleněná jsou pochopitelně stínítka a cilindry. Pro tento styl v současnosti postačí, když budete myslet na jednoduchost a spojení kovových či dřevěných pevných prvků v co nejméně komplikovaných tvarech s jednoduchým čirým nebo mléčným sklem.

Teplé kovy

Už tu byla řeč o kovu. Kování a veškeré kovové doplňky domovů ve stylu Arts and Crafts jdou ale trochu proti dnešní módě nerezu, chromu a ocele. Abyste byly co nejvěrnější stylu, zvolte kovy, jako jsou bronz, mosaz a měď s lehkým patinovaným vzhledem. Uvidíte, jak se bude takový prvek krásně doplňovat se dřevem a vytvoří příjemnou teplou atmosféru domova.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také