4. ledna 2017 10:50
Markéta ZídkováJak vnést do interiéru styl art deco, aby byt nevypadal jako muzeum
Art deco se v interiérech dodnes těší velké oblibě. Bytoví architekti po něm sahají vždy, kdy chtějí vytvořit luxusní dojem. Nemusíte mít hned architekta, abyste tento styl vnesli do interiéru. Zkuste to sami, a získáte tak originální neotřelé bydlení.
Na první pohled
Prvky art deca nezapřou geometrické útvary zjemněné zaoblenými hranami. V takových elegantních liniích můžete vytušit určitou vznosnost a luxus. Lesk honosně jednoduchých domovů podtrhují i zrcadla, vyleštěný kámen, nejlépe mramor, a pochopitelně i odraz světla v chromovém kování kvalitního a převážně také lesklého dřevěného nábytku. Tento styl inspiruje mnohé designéry současných hotelů pro vytvoření zabydleného, pohodlného, ale stále luxusního prostředí.
Můžete je mít i vy doma. Pro inspiraci zajděte do některých zachovalých, dnes často již muzejních prostor vil a bytů z 20. a 30. let 20. stol. Klíčovými prvky designu art deco je hra umělecky propojených protikladů, například přesnost opracování a občas ostré hrany dřevěného nábytku spojené s oblou měkkostí polstrování. Kontrastní je také robustnost některých kusů nábytku a vedle toho lehkost až průzračnost prostoru.
Interiér ve stylu art deco - Obrázek 3 Zdroj: Pixabay
Odvážná barevná spojení
Dnes se lze přiblížit stylu art deco nejen koupí repasovaného nábytku, ale také vhodnou kombinací art decem inspirovaných kousků a úpravou interiéru. Z barev na stěny využijte ty nejvíce neutrální, může se hodit třeba béžová, bílá, lehce šedivá apod. Ovšem módními barvami v té době byly také černá (tu využijete především na dřevěném nábytku) zašedle zelená, ale i bílá nebo sytá avšak nezářící červená (například polstrování křesel). Nezpomeňme ani na obklady stěn dřevem.
Jako na kluzišti s hebounkými ostrůvky
Podlaha by měla mít švih. Parkety byly v té době lesklé, vysázené do klasického „stromečkového“ tvaru, v honosnějších prostorách do složitějších a dekorativnějších obrazců. Můžete ale využít i kusový koberec, jen by neměl příliš „křičet“. Oblíbené byly barvy jako černá, šedá a hnědá. V případě tmavé podlahy, můžete zvolit mírnější béžovou. Vsadíte-li na ornamenty, které jsou pro art deco také typické, pak by to měly být například květinové, avšak do geometrických křivek stylizované jednoduché obrazce.
Interiér ve stylu art deco - Obrázek 2 Zdroj: Profimedia.cz
Na pohodlí se nešetřilo
Barvu nábytku jsme již zmínili, jde především o dřevitě hnědou v různých odstínech, černou, v případě kovu lesklý chrom (a tomu by měly odpovídat i kliky u dveří). Bohaté polstrování může být mnohem barevnější – červené, zelené, hnědé nebo dnes moderní béžové a bílé. Ornamenty se objevují jen v geometrických podobách a spíše výjimečně. Charakteristickým prvkem je jistá robustnost nábytku.
Zrcadlo pro více světla i okrasu
Na co byste jistě neměli zapomenout, jsou zrcadla. Co určí jejich charakter, je především jejich kovový lesklý rám nebo tvar skladu vícera zrcadel. Forma zrcadla by měla být inspirována opět geometrickými tvary, chceme-li dnešní době bližší styl. Vhodné jsou například různé ovály a kruhy. Lze zvolit i zdobnější tvary, třeba náznak květinového tématu.
Barevná slunce
Osvětlení inspirované art decem může být na jednu stranu velmi zdobné v barevném skleněném stínítku drženém kovou nohou u stojacích a stolních lamp. Lze ale jít i do bílého – matného, čirého skla.
A něco navíc
Pokud byste chtěli dotvořit u vás stylovou atmosféru připomínající meziválečná léta 20. století, pak se zamyslete také nad nějakou soškou, nejlépe bronzovou, a vázou. Ta by měla alespoň trochu korespondovat s dalšími skleněnými prvky v místnosti, jako jsou například stínítka lamp.
(fis)