Bydlení

14. července 2014 06:00

Markéta Zídková

Superchládek! Pořiďte si bezvrtulový větrák a budete ho mít

A zase to vedro! Člověku není pomoci – v létě je mu někdy horko až příliš, v zimě se to samé zas děje s chladem.

Ale znáte to, čeho je moc, toho je příliš, i když dané roční období máme rádi. Naštěstí si dokážeme pomoci. Když už nemůžeme být někde u vody nebo ve vlahém stínu lesa, koupíme si pro zdolání vysokých letních teplot třeba ventilátor. Je cenově dostupný a dostanete ho téměř všude v elektru.

Velkou novinkou posledních let je ventilátor, u kterého byste marně hledali nějakou tu vrtuli – tzv. bezlopatkový nebo chcete-li bezvrtulový ventilátor. Okouzlí vás na první pohled. Ladné tvary a chybějící připomínka pohonu vrtulových letadel vás vtáhne do atmosféry moderních technologií 21. století.

Jak pracuje?Ono to s tou absencí vrtulky a lopatek soustředěných pěkně do jednoho bodu není zase až tak horké. Přeci jen nějak stojatý vzduch ten moderní větrák rozpohybovat musí. Vrtulku nebo spíše malé turbodmychadlo skutečně má, je ale ukryté v noze přístroje. Právě tam, za mřížkou, pěkně nasává vzduch a díky malé turbínce s lopatkami tento proud vzduchu posílá vzhůru do vytvarovaného prstence.

Další převratnou záležitostí u těchto nových pokojových větráků je to, že při vypouštění popohnaného vzduchu otvory v aerodynamicky tvarovaném prstenci je rozpohybován i vzduch okolní. A to nejen ten za otvorem, ale i před ním. Proud nasátého vzduchu se tak zmnoží až 15x.

VýhodyDíky znalostem z mnoha oborů a poctivému vývoji v jedné z předních světových firem, tak vznikl ventilátor, který v sobě spojuje hned několik předností. Jako první a nejdůležitější musíme zmínit jeho bezpečnost. Malí caparti a domácí mazlíčci mohou strkat své prstíky a tlapky kam chtějí, ale žádná lopatka jim neublíží. Další skvělou vlastností je čistění přístroje. Už nemusíte větrák rozebírat a čistit každou lopatku zvlášť. Stačí jednou za čas otřít oblé a snadno dostupné tvary přístroje. Další výhodou je plynulé nastavení rychlosti proudícího vzduchu. U vrtulového ventilátoru máte většinou jen pár přesně nadefinovaných rychlostí. Pocitovou výhodou je také nepřerušované ovívání. Vrtule totiž vzduch jakoby seká, u bezlopatkového ventilátoru ucítíte nepřetržitý vánek. U přístroje je pochopitelně možné nastavit také jeho rotaci a výškový směr, kam má proud vzduchu mířit. Mimo jiné lze pak pořídit podobné ventilátory rovněž jako topidla. Rozdíl je jen v tom, že vzduch, který proudí, vám ohřejí a máte tak na zimu o směrový ohřívač postaráno.

I když se přelomové ventilátory prodávají o něco dráž než ty s vrtulí, komfort, který nabízejí, jejich cenu určitě vyváží. Existuje zatím jen několik výrobců, kteří mají technologii zvládnutou a nabízejí dokonce už i další generaci těchto ventilátorů, která je o poznání tišší. Renomované značky, z nichž jedna přišla s tímto zařízením jako první, postupně dohánějí výrobci z Číny. Na vás pak je, které značce věříte – třeba na základě jejích zkušeností se zdokonalováním výrobku – a hlavně, který tvar a provedení vám padne do oka. Prstenec lze totiž vytvarovat do mnoha pěkných forem. Jednoznačné je, že rozdíl v ovívání proudem vzduchu z bezlopatkového přístroje oproti vrtuli ucítíte okamžitě a příliš horké dny a noci pak budou snesitelnější, příjemnější a mnohdy i tišší.

Filip Sychra

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také