Bydlení

8. listopadu 2015 06:00

Klára Beščecová

Švédské lyžařské chatky vypadají, že sjedou do údolí

Trojice zešikmených rekreačních chatek v lyžařském středisku na severu Švédska plní vedle klasické funkce i jeden nezvyklý úkol. Ne náhodou tyto chaty působí dojmem, že každou chvíli sjedou ze svahu jako saně.

Jak architekti přiznávají, chatky ve středisku v Åreskutanu navrhli právě se záměrem, aby se vnich ubytovaní lyžaři cítili – jako na sjezdovce. Jednotlivé místnosti chatek jsou odstupňované podle klesání svahu. Vkaždé znich jsou ve vrchních patrech hala, dvojice ložnic, koupelna i sauna a ve dvou spodních podlažích obývací zóna skuchyní, jídelním koutem a venkovní terasa svýhledem na řeku i hory. Zkteréhokoliv koutu chatky je patrné kaskádovité pojetí její konstrukce. A kaskáda to rozhodně není pozvolná – nejvyšší a nejnižší bod od sebe dělí 31 schodů, což odpovídá přibližně 1,5 patra. Jenže předmětné lyžařské chatky mají každá hned 5 podlaží!

„Chatky jsme postavili tak, aby přiléhaly kzemi a nenarušovaly tak okolní krajinu. Toto řešení nám dovolilo projektovat i poměrně vysoké stropy a okna,“ zdůvodnili netradiční záměr členové Waldemarson Berglund Arkitekter. Sluší se nicméně dodat, že ktéto „originalitě“ je dílem přinutila i omezení plynoucí z místních stavebních předpisů. Kvůli nim je většina ostatních stavení z poloviny pohřbená vzemi, takže jejich suterén resp. přízemí, má okna jen zjedné strany.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také