Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Švédské lyžařské chatky vypadají, že sjedou do údolí

Trojice zešikmených rekreačních chatek v lyžařském středisku na severu Švédska plní vedle klasické funkce i jeden nezvyklý úkol. Ne náhodou tyto chaty působí dojmem, že každou chvíli sjedou ze svahu jako saně.
Vydáno: 08.11.2015
Vedlejším produktem je neodbytný pocit ubytovaných, že i boudičkami sjedou do údolí
Vedlejším produktem je neodbytný pocit ubytovaných, že i boudičkami sjedou do údolí Autor: Åke E:son Lindman
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak architekti přiznávají, chatky ve středisku v Åreskutanu navrhli právě se záměrem, aby se v nich ubytovaní lyžaři cítili – jako na sjezdovce. Jednotlivé místnosti chatek jsou odstupňované podle klesání svahu. V každé z nich jsou ve vrchních patrech hala, dvojice ložnic, koupelna i sauna a ve dvou spodních podlažích obývací zóna s kuchyní, jídelním koutem a venkovní terasa s výhledem na řeku i hory. Z kteréhokoliv koutu chatky je patrné kaskádovité pojetí její konstrukce. A kaskáda to rozhodně není pozvolná – nejvyšší a nejnižší bod od sebe dělí 31 schodů, což odpovídá přibližně 1,5 patra. Jenže předmětné lyžařské chatky mají každá hned 5 podlaží!

Svým způsobem tu turisté lyžují 24 hodin denně
Svým způsobem tu turisté lyžují 24 hodin denně
Åke E:son Lindman

„Chatky jsme postavili tak, aby přiléhaly k zemi a nenarušovaly tak okolní krajinu. Toto řešení nám dovolilo projektovat i poměrně vysoké stropy a okna,“ zdůvodnili netradiční záměr členové Waldemarson Berglund Arkitekter. Sluší se nicméně dodat, že k této „originalitě“ je dílem přinutila i omezení plynoucí z místních stavebních předpisů. Kvůli nim je většina ostatních stavení z poloviny pohřbená v zemi, takže jejich suterén resp. přízemí, má okna jen z jedné strany.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Spolupráce studentů a jejich mentorů se zadařila

Alpskou chatu navrhli studenti Harvardu

Nádhera Julských Alp v plné kráse

Horská chata s nejkrásnějším výhledem na světě. Ubytování je tu zdarma

Stavět bez bagru je svého druhu projev respektu ke krajině

Norská chata stojí z kopce


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama