Bydlení

4. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Tenhle skvělý dům postavili z vyřazených palet a slámy

Tento dům je postavený de facto z odpadu.

Dům z použitých palet je velmi ohleduplnou stavbou k místní přírodě. Kromě druhotně využitých palet se v něm totiž snoubí rozličné, po staletí využívané přírodní stavební materiály jako například slaměná tepelná izolace nebo hliněná omítka.

Dům postavila skupina dobrovolníků v indiánské rezervaci. Sama indiánská rezervace Pine Ridge v Jižní Dakotě v USA se i kvůli dřívější prohibici potýká s alkoholismem a s ním spojenými potížemi. Její obyvatelé dobročinnou stavbu o to více ocenili. Nicméně takový dům by obstál kdekoli.

„Potřebovali jsme jen minimum peněz a energie,“ pyšní se členové sdružení Texas Natural Builders, kteří za tímto projektem stojí. Prostředky ušetřili jednoduše tím, že použili vesměs materiály dostupné v bezprostředním okolí pozemku. „Nejsme žádná izolovaná skupinka podivínů stranící se společnosti, ale spíše komunita lidí, která tíhne k životu stranou velkých měst plných ruchu a zplodin,“ vysvětlují stavitelé. „Každý chce místo, kde by měl klid a volnost a my máme obojí,“ jmenují hodnoty, které jsou pro ně na prvním místě.

Tento dům je tak postavený de facto z odpadu. Zhruba metr hluboké základy tvoří pytle s pískem, na jejich vrchu je zpevňující dřevěná konstrukce. Ta tvoří základ k upevnění paletových stěn. Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá, ale palety s výdutí pro tepelnou izolaci jsou praktické.

Konstrukce střechy je z laciných prken. Jako omítka posloužil jíl promíchaný s vodou, ten by ale šel i nahradit. Jako izolace posloužila sláma, která má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Sláma se cpe do dutin v paletách. Dům pak chrání lehká plechová krytina

Podívejte se na video ze stavby:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také