Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Tenhle skvělý dům postavili z vyřazených palet a slámy

Tento dům je postavený de facto z odpadu.
Vydáno: 04.05.2016
Tento dům je postavený de facto z odpadu
Tento dům je postavený de facto z odpadu Autor: youtube screenshot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dům z použitých palet je velmi ohleduplnou stavbou k místní přírodě. Kromě druhotně využitých palet se v něm totiž snoubí rozličné, po staletí využívané přírodní stavební materiály jako například slaměná tepelná izolace nebo hliněná omítka.

Dům postavila skupina dobrovolníků v indiánské rezervaci. Sama indiánská rezervace Pine Ridge v Jižní Dakotě v USA se i kvůli dřívější prohibici potýká s alkoholismem a s ním spojenými potížemi. Její obyvatelé dobročinnou stavbu o to více ocenili. Nicméně takový dům by obstál kdekoli.

Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá
Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá
youtube screenshot

„Potřebovali jsme jen minimum peněz a energie,“ pyšní se členové sdružení Texas Natural Builders, kteří za tímto projektem stojí. Prostředky ušetřili jednoduše tím, že použili vesměs materiály dostupné v bezprostředním okolí pozemku. „Nejsme žádná izolovaná skupinka podivínů stranící se společnosti, ale spíše komunita lidí, která tíhne k životu stranou velkých měst plných ruchu a zplodin,“ vysvětlují stavitelé. „Každý chce místo, kde by měl klid a volnost a my máme obojí,“ jmenují hodnoty, které jsou pro ně na prvním místě.

Dům chrání lehká plechová krytina
Dům chrání lehká plechová krytina
youtube screenshot

Tento dům je tak postavený de facto z odpadu.  Zhruba metr hluboké základy tvoří pytle s pískem, na jejich vrchu je zpevňující dřevěná konstrukce. Ta tvoří základ k upevnění paletových stěn.  Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá, ale palety s výdutí pro tepelnou izolaci jsou praktické. 

Konstrukce střechy je z laciných prken. Jako omítka posloužil jíl promíchaný s vodou, ten by ale šel i nahradit. Jako izolace posloužila sláma, která má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Sláma se cpe do dutin v paletách. Dům pak chrání lehká plechová krytina

Podívejte se na video ze stavby:

Dům z palet a ze slámy

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Hobití domečky jsou ekologické

Bydlete jako hobiti. Dům je ekologický a hotový za 3 dny

Článek je zařazen v: dům z palet , slámy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama