Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Tenhle skvělý dům postavili z vyřazených palet a slámy

Tento dům je postavený de facto z odpadu.
Vydáno: 04.05.2016
Tento dům je postavený de facto z odpadu
Autor: youtube screenshot Tento dům je postavený de facto z odpadu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dům z použitých palet je velmi ohleduplnou stavbou k místní přírodě. Kromě druhotně využitých palet se v něm totiž snoubí rozličné, po staletí využívané přírodní stavební materiály jako například slaměná tepelná izolace nebo hliněná omítka.

Dům postavila skupina dobrovolníků v indiánské rezervaci. Sama indiánská rezervace Pine Ridge v Jižní Dakotě v USA se i kvůli dřívější prohibici potýká s alkoholismem a s ním spojenými potížemi. Její obyvatelé dobročinnou stavbu o to více ocenili. Nicméně takový dům by obstál kdekoli.

Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá
Autor: youtube screenshot Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá

„Potřebovali jsme jen minimum peněz a energie,“ pyšní se členové sdružení Texas Natural Builders, kteří za tímto projektem stojí. Prostředky ušetřili jednoduše tím, že použili vesměs materiály dostupné v bezprostředním okolí pozemku. „Nejsme žádná izolovaná skupinka podivínů stranící se společnosti, ale spíše komunita lidí, která tíhne k životu stranou velkých měst plných ruchu a zplodin,“ vysvětlují stavitelé. „Každý chce místo, kde by měl klid a volnost a my máme obojí,“ jmenují hodnoty, které jsou pro ně na prvním místě.

Dům chrání lehká plechová krytina
Autor: youtube screenshot Dům chrání lehká plechová krytina

Tento dům je tak postavený de facto z odpadu.  Zhruba metr hluboké základy tvoří pytle s pískem, na jejich vrchu je zpevňující dřevěná konstrukce. Ta tvoří základ k upevnění paletových stěn.  Hrubá stavba ze sešlého dřeva příliš nadějně nevypadá, ale palety s výdutí pro tepelnou izolaci jsou praktické. 

Konstrukce střechy je z laciných prken. Jako omítka posloužil jíl promíchaný s vodou, ten by ale šel i nahradit. Jako izolace posloužila sláma, která má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Sláma se cpe do dutin v paletách. Dům pak chrání lehká plechová krytina

Podívejte se na video ze stavby:

Dům z palet a ze slámy

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Hobití domečky jsou ekologické

Bydlete jako hobiti. Dům je ekologický a hotový za 3 dny

Článek je zařazen v: dům z palet , slámy
Reklama