Bydlení

6. srpna 2017 06:00

Tereza Javorová

Terapie barvou: 3 tipy, jak zvolit správné barvy do vašeho bytu

Zrovna jste koupili byt a přemýšlíte, jaké barvy zvolit, abyste se v něm brzy cítili co nejlépe? Nebo toužíte po změně a říkáte si, jak do vašeho hnízdečka vnést trochu života? Poradíme vám, jak na to.

Svět nebyl stvořen jen z černé a bílé, a proto je důležité se nebát barev. Musíme být ale s výběrem obezřetní, právě barva totiž ovlivňuje atmosféru našich pokojů a s tím i naši náladu. Odstíny barev, ve kterých se probouzíme, jíme, pracujeme nebo odpočíváme, by nám v každé z těchto činností měly jít naproti. Také musíme brát ohledy na naši povahu a styl života a i tomu barvy přizpůsobit. Pokud máte sklony ke sklíčenosti či depresím a přidáte do svého bytu trocha teplé barvy, uvidíte, že i ve vašem životě se objeví mnohem více barevných odstínů.

1. Nebojte se dát na první dojem

Kde byste se určitě neměli bát pestrých a teplých barev je vaše chodba. Váš byt bude jak pro vás, tak pro návštěvu působit hned ze začátku velice přívětivým dojmem. Jinak pestré a křiklavé barvy je lepší používat spíše jako doplňky nebo dekoraci.

2. Světlo a prostor

Je velice důležité si uvědomit, jak jsou dané místnosti velké a kolik do nich dopadá světla. Obecně platí, jestliže máte velkou prosvícenou místnost, kterou byste si přáli spíše zútulnit, nejlepší volbou pro vás budou teplé barvy. Ačkoli jste na bílou barvu zvyklí, může působit poněkud neosobním dojmem. Například obývací pokoj je oblast, kde spolu soupeří pracovní a oddechové zóny, a to pro děti i dospělé. Pokud vám místnost připadá už sama o sobě chladná a strohá, studené barvy by tento pocit pouze umocnily.

3. Promyslet si účel dané místnosti

V ložnici platí, že barva, kterou potřebujete ráno, nemusí být stejná jako ta, kterou byste chtěli mít večer. Odstíny hnědé, černé nebo tmavě zelené vám sice pomohou rychleji usnout, ale probouzet se v tmavé místnosti nám nemusí připravit zrovna den plný energie. Také vždy neplatí, že modrá je do ložnice vždy ta nejlepší volba. Ačkoli světlé tóny modré uklidňují, velká plocha tmavě modré může působit až skličujícím a depresivním dojmem.

Podobné pravidla fungují i u koupelny, je důležité si uvědomit, zda budete tento prostor využívat především pro relaxační účely plné bublikových koupelí, nebo spíše pro rychlou ranní sprchu, díky které se probudíte a naberete energii do dalšího dne.

Pokud zvolíme barvy, které v barevném spektru leží vedle sebe, například modrou a zelenou, vytvoříme schéma příbuzných barev, které se pro relaxační účely hodí. Naopak kombinace chladných a teplých barev v nás může zanechat povzbuzující harmonický celek. Jestliže vás pobyt v koupelně má vyburcovat dalším činnostem, žlutá s kombinací například modré je pro vás ta nejlepší možnost. Nejenže žlutá povzbuzuje a dodává energii, ale také udržuje dobrou náladu, čímž snižuje pocity melancholie či deprese.

Nakonec místo, kde si hrají naše chuťové pohárky. V kuchyni se nemusíte bát pestřejších barev, často se doporučuje především oranžová, jelikož povzbuzuje chuť k jídlu.

(bb)

Pestré barvy nejsou nic pro vás? Podívejte se do galerie, jak si v interiéru pohrát s tmavými odstíny.

Další články:


Přečtěte si také