Bydlení

25. července 2017 14:30

Tereza Javorová

INSPIRACE: Milujete Itálii? Zařiďte si interiér v toskánském stylu a pusťte si domů slunce

Zabydlela se vám doma nuda a vy tak voláte po útulné proměně, která vás zahřeje na srdci? Oblečte příbytek po vzoru prosluněného Toskánska a naordinujte si tak permanentní prázdniny. Inspirujte se!

Obklopte se vyhřátými barvami, povolejte na scénu kámen, nechť vám na stropě zapraská dřevo a vkvětináči bujně kvete olivovník. Jakmile si vámi milovaný jih propašujete ksobě domů, váš život dostane najednou jiný rozměr. Stane se zvás gurmán a požitkář ve všech směrech.

Ve slunné Itálii milují nejenom nápadité doplňky, ale především ty, které vyprávějí svůj příběh. Může se jím stát stěna ozdobená štukem, podlaha z keramické mozaiky nebo třeba dřevěný trám, který nahlíží do místnosti a upozorňuje na fakt, že čas pokročil, ale dřevo zůstává trendy za každých okolností.

Jak vyzrát na stěny a podlahu?

Sbílými stěnami vtoskánském ladění nikomu zrak nevytřete, proto se spolehněte na teplé odstíny barev, jako je kanárkově žlutá, antracitová, cihlová, béžová, odstín whisky táhnoucí se do karamelu, zralé pšenice, nebo nadýchané smetany, kterou posune do těch správných italských sfér keramická mozaika, kamenné obklady nebo znovu oprášíte stylem vintage sálající štuky.

Kromě klasických textilních tapet srenesančními motivy můžete zvolit různorodé lišty plné ornamentů či například suché obklady. Itálie přeje zdivu snerovnostmi, kamínky a jinými dokonalými nedokonalostmi, co působí letitým dojmem.

„Už nějaký ten pátek žijeme ve vesničce kousek od Florencie, a tak vám mohu říct, že jen málokdy najdete vitalské domácnosti koberec, zkrátka a dobře vítězí dlažba, které příjemné studí. Do Česka však raději pamatujte na teplo vyzařující dřevěnou podlahu ve stylu parket nebo na oko omšelých vintage prken či korku. A místo koberce je umocněte ručně tkaným nebo háčkovaným koberečkem,“ vysvětluje Karolína, která italskému temperamentu propadla na celé čáře.

Prima tip: Neumíte si obývací pokoj představit bez krbu? Zvýrazněte obklady na způsob přiznaných cihel. Vypadají skvěle a díky tomu sálají útulností na hony daleko.

Usaďte se po italsky

Skříně, komody, police, staré kredence a jiné kusy nábytku nakoupíte vbazarech nebo ve vetešnictví. Znovu je natřete a povolejte zase do služby. Ušetříte tak nemalý peníz za předražené designové skvosty. Úchyty chtějte ty keramické, popřípadě ztepaného kovu. Sedačku volte sdřevěnou konstrukcí viditelnou vpodručkách či jako lemování kolem horní části. Lichotky na skvělý vkus posbíráte s gaučem vodstínu koňaku sjasně jantarovou barvou a se záplavou smaragdových, vínových či krémových polštářků.

Nakonec nesmí chybět nespočet menších či stojacích lampiček se stínítky spolu sjemnými třásněmi a obrazy ve dřevěném rámu svýhledem na krajinu pod toskánským sluncem. Lustry doporučujeme bytelné skovovou konstrukci, kde se prolíná sklo, a to třeba rovnou i s kouzelnou vitráží.

Pec na pizzu a líbivá thonetka

Italové milují skvělé jídlo, proto ho připravují srdcem vprostorné rustikální kuchyni sostrůvkem. Nad hlavou jsou zavěšeny staré kousky litinového nádobí a u linky se vyjímají kamenné obklady, všude voní středomořské bylinky a proutěné košíky zdobí kanýry. A nebyla by to opravdová Itálie, kdybyste opomněli kamennou pec na pizzu.

Ložnice musí být především pohodlná. Volte postel svysokým čelem zproutí a ktoaletnímu stolíku přistavte thonetku spolstrováním. Kprotější straně postele patří XXL taburetka nebo relaxační křesílko, kam si odložíte saténový župánek nebo tác se snídaní.

Svíčky volte ty vpřirozených odstínech vosku, nikoli ty vgelovém složení.

Nezapomeňte si zBenátek přivézt karnevalovou masku. Vypadají totiž tak nádherně.

Domov provoňte citrusy nebo cypřišovou esencí.

Za okny pěstujte oregano, bazalku, rozmarýn či saturejku.

Užijte si chuť Itálie formou voňavého pesta, čerstvých špenátových raviol, do karafy nalijte tamní likér limoncello a čerstvě upečený chleba si vychutnejte sovčím sýrem zvaným pecorino. A samozřejmě vám nesmí chybět vbaru kvalitní italské víno.

Máte šikovné ruce? Mnohé vyrobíte také zpalet. Tak vyzkoušejte.

(lz)


Přečtěte si také