Bydlení

3. února 2016 06:01

Markéta Zídková

Tohle je dětský pokoj snů! Kdybyste byli děti, určitě byste ho chtěli

Knihovna jako hřiště pro děti.

Děti dnes moc knihy nebaví. Jsou okouzleny audiovizuální technikou a počítači. Čtení ale rozvíjí důležité schopnosti a dovednosti – fantazii a jazykovou vybavenost. O to, aby se čtení stalo větší zábavou a klasická kniha už od pohledu děti neodpuzovala, se pokusil jeden jihokorejský architekt.

Zadání stavby rodinného domu s názvem Panorama dům ve městě Chungcheongbuk-do v Jižní Koreji bylo náročnější než obvykle. Majitel chtěl vytvořit nejen zajímavou stavbu, která bude nabízet ze všech místností pěkný výhled ze svahu nad městem, ale i multifunkční prostor pro tři své děti.

Architekt Moon Hoon se pustil do práce a vložil do jednoho prostoru hned několik funkcí. Do vstupní haly umístil rozměrné schodiště, které sahá v úzkém domě téměř od stěny ke stěně. Toto schodiště se však zároveň stalo knihovnou a ještě neobvyklým domácím hřištěm se skluzavkou. To však není vše. Díky zkosenému povrchu knihovny-schodiště se ještě do prostoru pod ní vešlo další pracovně-herní místo pro děti.

Děti tak nacházejí v prostorné místnosti možnost vydovádět se pohybem, ve chvíli odpočinku si mohou poležet s knihou na kterémkoli „schodu“ nebo stole pod knihovnou a ještě se jim knihovna stala jakýmsi hledištěm pro sledování televize umístěné naproti vrchnímu konci schodiště. Mimochodem další herní místnost mají děti těsně pod střechou v nejvyšším patře domu s nejlepším výhledem.

Neobvyklé vybavení domu i jeho uspořádání si můžete prohlédnout v naší galerii. Řekněte sami, napadá vás ještě lákavější způsob, jak přimět děti nebát se knih a občas se začíst?

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také