Bydlení

17. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Touha po velkém bytu? Rodina si v Holešovicích nápaditě spojila dva podkrovní byty

Nemůžete sehnat velký byt? Spojte dva menší.

Jakkoli výše uvedená rada zní naivně, v některých situacích představuje dobré východisko. Potvrzuje to i projekt spojení bytů pro čtyřčlennou rodinu v horním ustoupeném patře činžovního domu v pražských Holešovicích.

Jeden z bytů měl okna do dvora na jih a druhý do ulice na sever. Experti z ateliéru Lennox architekti je měli spojit a snažit se přitom o otevřený, světlý, jednoduchý a hravě působící prostor.

Hlavní z požadavků se plnily už z povahy záměru byty spojit. Výsledný byt je zákonitě orientovaný na dvě světové strany a francouzskými okny se otevírá do obou teras. Díky odstranění části příček resp. dalším úpravám dispozic také světlo proniká hluboko do interiéru. Autoři upřednostnili přírodní materiály a rodině s malými dětmi vyšli vstříc rozmanitými zónami zahrnujícími i otvory se sítěmi ve stropě resp. podlaze prostoru vyhrazeného pro dětské hry. Rodiče zas ocení další malé, intimnější prostory. Byt ovšem nabízí i určitou variabilitu, kdy dětské pokoje, pracovnu, místnost pro au-pair a další lze spojovat či oddělovat posuvnými stěnami od obytného prostoru.

Nádech funkcionalismu byt získal vybouráním parapetů oken či odkrytím částí betonového žebírkového stropu. Moderně v něm pak působí vložené dřevěné podhledy v různých úrovních a velký prostor proteplují olejované dubové podlahy.

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také