23. června 2015 06:00
Markéta ZídkováTrápí vás alergie? Možná za to může vaše lednička
Trápí vás alergie? Možná za to může vaše lednička
Alergeny v domácnostech, jako jsou plísně, roztoče a zvířecí alergeny, mohou způsobovat kýchání, sípání a další problémy nejen alergikům. Vzduch uvnitř našich domovů může být až pětkrát znečištěnější než venku. Přitom mezi lidmi je už nyní 20 procent alergiků. Plísně nemáme jenom v koupelně, která je špatně odvětraná, ale i v lednici - třeba když vám zplesnivý otevřený sýr. 20 rad, jak na detoxikaci domova.
Uklízejte ledničku
Zkontrolujte, zda se ve vaší lednici nedrží vlhkost, aby se zde neobjevila plíseň. Věnujte pozornost těsnění dveří a různým zarážkám, kde má plíseň největší tendenci růst.
Výpary z vaření
Nainstalujte odtahový ventilátor nad sporákem, který bude odvádět dráždivé výpary z vaření a sníží vlhkost v místnosti.
Zbavte se vinylových závěsů
Tyto typy sprchových závěsů uvolňují těkavé organické sloučeniny, jakož i jiné potenciálně dráždivé sloučeniny pro vaše plíce, jako jsou ftaláty. Nylonový závěs, který může být podle potřeby vyprán, je pro vaše zdraví i životní prostředí lepší volbou.
Zastýlejte postele
Víte, že vaše postel je plná roztočů, kteří patří mezi silné alergeny? Vyměňte péřové peřiny a polštáře za výrobky z mikrovlákna, kde se roztoči nedrží. Pořiďte si kvalitní povlečení, které perte jednou za týden alespoň na 50 stupňů a pak ještě dejte do sušičky na co nejvyšší teplotu.
Vytvořte zóny, kam nesmí zvířata
Vědecká studie z roku 2011 zjistila, že majitelé koček, kteří zakázali svým šelmám vstup do ložnice, byli daleko méně ohroženi vznikem alergie než ti, jejich kočka mohla do postele.
Zastavte kapání kohoutku
Pro lidi s určitým typem astmatu může být život v bytě, ve kterém se objevuje plíseň, dost nebezpečný. Podle vědecké studie odborníků z Harvardu z roku 2010 může dokonce plíseň spustit astmatický záchvat. Proto je důležité, aby nikde v bytě nebyla vlhkost. A tu způsobí i obyčejný unikající vodovodní kohoutek. Zkontrolujte i vlhkost ve sklepě, odkud se může plíseň rozšířit do ostatních částí domu.
Bez plísně v koupelně
Nainstalujte do koupelny větrací ventilátor a spusťte jej po každé, když si budete napouštět vanu či se sprchovat. Nebo alespoň nechte dveře koupelny pootevřené, a pokud máte okénko v koupelně otevřete jej také. Plísni se také daří ve vlhkých rozích, takže jednou týdně vytřete do sucha místa kolem umyvadla, vany a WC.
Vyhoďte chemické osvěžovače vzduchu
Řada nezávislých testů dokládá, že osvěžovače obsahují zdraví škodlivé látky, a to často ve velkých koncentracích. Mohou obsahovat karcinogenní látky, které i v malém množství vyvolávají bolest hlavy a potíže s dýcháním. Jiná látka, xylenové pižmo, se zase akumuluje v živých organismech a existuje podezření, že ovlivňuje hormonální cyklus a potíže s reprodukcí. V neposlední řadě mohou osvěžovače vzduchu vyvolávat různé alergie.
Uchovávejte potraviny bezpečně
Dobře utěsněné plastové a skleněné nádoby odradí hmyz a malé hlodavce, abyste doma byli sami. Každý zvířecí vetřelec přináší další alergeny.
Pryč se záclonami
Ne nadarmo se říká, že záclony a závěsy jsou velkými lapači prachu, proto se jich zbavte. Nejlepší jsou žaluzie, které můžete otřít vlhkým hadrem nebo vyluxovat.
Vyměňte gauč
Pokud máte čalouněný gauč, je třeba ho pravidelně, minimálně jednou týdně luxovat, aby se na něm nedržel prach a v něm roztoči. Ještě lepší však je vyměnit čalouněný gauč za kožený, protože kůže omezí výskyt alergenů.
Investujte do kvalitního vysavače
Kvalitní vysavač je nejlepší způsob, jak udržovat domácnost v čistotě. Váš nový pomocník by měl mít HEPA filtr a certifikační značku, že pomáhá při astma a alergiích. Takové přístroje nejen odstraňují značné množství alergenů, ale také jim brání v úniku zpět do vzduchu.
Udržujte konstantní teplotu
Ideální teplota pro váš domov je 20°C. Vyšší teplota prospívá rozmnožování roztočů, ale podporuje také lidské tělo v tloustnutí. Také hlídejte vzdušnou vlhkost, která by se měla ideálně pohybovat mezi 35 a 50 procenty. Cokoliv níž vysušuje nosní sliznice, vyšší vlhkost podporuje růst plísní.
Utírání prachu
V bytě alergika musí být výskyt prachu pod dohledem, proto ho utírejte alespoň jednou týdně. Lepší než obyčejný ručník či prachovka je hadřík z mikrovlákna či oprašovací hůlka, oboje zamezí víření prachu do ovzduší.
Uspořádejte nepořádek
Nepořádek je na prach jako magnet, nemluvě o dalších problémech, jako jsou plísně a škůdci. Uklízejte. Recyklujte staré noviny, časopisy, plechovky a pravidelně vyhazujte staré potraviny. Všechno ostatní uložte do plastových boxů, abyste minimalizovali nepořádek.
Perte plyšáky
Oblíbené hračky vašich dítěk mohou být přímo lapačem prachu a roztočů. Proto nechte v posteli tak tři hračky, zbytek uchovávejte v plastových boxech. Plyšáky pravidelně perte (alespoň jednou měsíčně), nebo je strčte na 20 minut do sušičky, teplo zahubí roztoče.
Nenoste alergeny zvenku
Na botech můžete do domu přinést mnoho alergenů – jako je pyl a zbytky listů. Proto před příchodem domů boty očistěte o rohožku a boty zouvejte hned za dveřmi.
Pozor na akvárko
Rybičky jsou jedním z mála domácích zvířat, které jsou hypoalergenní, ale akvárium ve kterém žijí, je bohatým inkubátorem pro plísně. Čistěte nádrže a filtry alespoň jednou za měsíc.
Nepřelívejte květiny
Některé pokojové rostliny (například chryzantémy) mohou snižovat znečištění ovzduší uvnitř bytů. Obecně se ale na rostlinách drží prach, v jejich květináčích se může snadno utvořit plíseň. Květiny pravidelně omývejte, ale hlídejte je, aby nebyly přelité.
To chce klid
Hlavně se z toho všeho nezblázněte. Stres je nejhorší škůdce zdraví, samota horší než cigarety, tak ať nezůstanete sám(a).