Bydlení

12. listopadu 2015 05:30

Klára Beščecová

Umělec stlouká z odpadu domky pro bezdomovce

Výtvarník Gregory Kloehn z Oaklandu v Kalifornii je dobrák od kosti. Z odpadků, které se válejí po ulici, montuje miniaturní mobilní příbytky pro bezdomovce.

Vlastní projekt pomoci lidem bez domova vymyslel ve chvíli, kdy si uvědomil, že svým uměleckým zaměřením a manuální zručností může být druhým zásadně prospěšný. Nejprve se vypravuje do průmyslové čtvrti Oaklandu nechvalně proslulé černými skládkami. Tam si vybírá věci vhodné pro své praktické architektonické kreace, které montuje prakticky zčehokoliv, co mu přijde pod ruku. Základy tvoří palety, dveře jsou zchladničky a okno pro změnu zdvířek od staré pračky. Každý příbytek velikosti gauče opatřuje kolečky, díky nimž se dá snadno odtáhnout o blok dál a šikmou střechou, po níž rychle stéká voda. Jinak se ale každá ztěchto boudiček liší. Vjedné je zrcadlo, jiná má poličku, rozdílné jsou i barvou.

Každopádně ale každý ztěchto výtvorů dává bezdomovcům alespoň provizorní přístřeší. To se líbí i studentům znedaleké školy, kteří Kloehnovi pomáhají smontáží dalších pojízdných budek.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také