Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Domek z palet postavíte už za několik tisíc korun

Dřevěné palety, jichž je všude spousta, neboť slouží k nákladní dopravě na moři, železnici i na silnicích, končí většinou v kamnech a kotlích. Architekti a neziskové organizace ovšem našli lepší druhotné využití tohoto materiálu. Postavte si z palet levný domek!
Vydáno: 14.07.2016
Domek z palet
Domek z palet Autor: Archiv Gregora Pilse
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ke stavbě domu o ploše 60 m² je zapotřebí 900 palet. Skromnější projekt brooklynské společnosti I-Beam vystačí s pouhou stovkou palet a domek má rozlohu 23 m².

V konstrukci slouží jako podlaha, stěny, strop a lze je instalovat i jako odnímatelné stínění pro terasu. Jako izolace se alternativně ke skelné či čedičové vatě nabízí celulóza (obsahuje přibližně 75 % recyklovaného materiálu, především novinový papír). Neziskové organizace palety zaujaly kvůli lidem bez přístřeší. Spočítaly si totiž, že z 21 milionů palet, které každý rok končí v USA na skládkách nebo v kamnech, by šlo zajistit nouzové příbytky pro více než 40 000 uprchlíků. Hrubá stavba zabere pěti lidem méně než týden a k práci postačuje běžné ruční nářadí.

Domky z palet jsou ovšem populární i u dobře situovaných Evropanů. Levná stavba je totiž svým přiznaným původem originální a díky šetrnosti k životnímu prostředí také velmi moderní. Pokud vás možnost takové snadné stavby zaujala, vězte, že v Česku jsou použité palety k dostání u specializovaných firem, ty si ale účtují 150 i více korun za kus. V řádu desetikorun pak palety nabízejí soukromníci v inzerátech. Aby se vyplatila cesta, je ale lepší počkat si na nabídku většího množství.

Dům z palet

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Rodinný dům u Jihlavy

Rodinný dům u Jihlavy ukrývá bazén, který skvěle spojuje živou a neživou přírodu

Bazén s terasou vystupují nad útes. Koupelny a komora jsou naopak orientované ke svahu

Dům je pod garáží a auto parkuje na střeše

Tento rodinný dům, který se zdánlivě jen minimálně dotýká země, nemá nikoho uvádět v úžas

Dům ve Slovinsku vypadá, jako by se ani nedotýkal země


Článek je zařazen v: palety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama