Bydlení

14. července 2016 06:00

Klára Beščecová

Domek z palet postavíte už za několik tisíc korun

Dřevěné palety, jichž je všude spousta, neboť slouží k nákladní dopravě na moři, železnici i na silnicích, končí většinou v kamnech a kotlích. Architekti a neziskové organizace ovšem našli lepší druhotné využití tohoto materiálu. Postavte si z palet levný domek!

Ke stavbě domu o ploše 60 m² je zapotřebí 900 palet. Skromnější projekt brooklynské společnosti I-Beam vystačí spouhou stovkou palet a domek má rozlohu 23 m².

Vkonstrukci slouží jako podlaha, stěny, strop a lze je instalovat i jako odnímatelné stínění pro terasu. Jako izolace se alternativně ke skelné či čedičové vatě nabízí celulóza (obsahuje přibližně 75 % recyklovaného materiálu, především novinový papír). Neziskové organizace palety zaujaly kvůli lidem bez přístřeší. Spočítaly si totiž, že z21 milionů palet, které každý rok končí vUSA na skládkách nebo vkamnech, by šlo zajistit nouzové příbytky pro více než 40000 uprchlíků. Hrubá stavba zabere pěti lidem méně než týden a kpráci postačuje běžné ruční nářadí.

Domky zpalet jsou ovšem populární i u dobře situovaných Evropanů. Levná stavba je totiž svým přiznaným původem originální a díky šetrnosti kživotnímu prostředí také velmi moderní. Pokud vás možnost takové snadné stavby zaujala, vězte, že vČesku jsou použité palety kdostání u specializovaných firem, ty si ale účtují 150 i více korun za kus. Vřádu desetikorun pak palety nabízejí soukromníci vinzerátech. Aby se vyplatila cesta, je ale lepší počkat si na nabídku většího množství.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také