Bydlení

27. června 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Utrácejte tak, aby se to vyplatilo. Investujte do těchto 7 věcí

Některé vybavení domácnosti se snadno zničí, ale některé může do budoucna přinést peníze nebo alespoň půjde prodat a nestane se z něj odpad. Pokud přemýšlíte, do čeho v domácnosti investovat, mrkněte na naše doporučení.

Koberce

Koberce zútulní byt a mohou být i investicí do budoucna. Nesmíte je ale zničit a nesmí se jednat o kusy zvelkých obchodů. Vybírejte ideálně ručně vázané koberce. Je jasné, že se orientální vzory nehodí do každého interiéru, ale nabídka je široká a najdou se i moderní designy nebo rovnou minimalistické kusy.

Lampy

Lampy patří ke kusům nábytku, které se snadno stěhují a vbudoucnu půjdou prodat díky tomu, že se tolik neopotřebují jako jiné vybavení bytu. Pokud tedy investujete do pořádné lampy, časem ji můžete zpeněžit.

Sklo

Češi jsou vjeho výrobě přeborníky a kvalitní sklo není nikdy krokem vedle. Můžete si vybrat výrobky různých českých skláren. Připravte se ale na výrazně vyšší ceny než vnákupních domech. Sklo je ale investice, která se vyplatí. Snažte se najít sety, které se nevyrábějí roky. Do budoucna bude jejich hodnota vyšší než těch, kterých se vyrobilo velké množství.

Porcelán

Pořádná souprava pozvedne nedělní obědy na vyšší úroveň a vbudoucnu ji můžete prodat. Nejspíš budete muset slevit zpořizovací ceny, ale i tak neproděláte, zvlášť pokud bude souprava kompletní. Za kvalitní porcelán dostanete alespoň něco, nádobí zvelkých obchodů se časem promění vodpad. České porcelánky se už učí nabízet i moderní design, takže si vyberete, nebo sáhněte po klasickém cibuláku, ten je nesmrtelný.

Starožitný nábytek

Nehodí se do každého bytu a někomu se nemusí líbit. Pokud ale máte rádi staré dobré časy a zajímáte se o design, pak se vydejte na lov po starožitnictvích a vybírejte. Podívejte se také do bazarů na malých městech, tam nejsou ceny tak vysoké a můžete tam sehnat stejně kvalitní zboží jako vPraze nebo Brně. Vybírejte zachovalý nábytek, který má historickou hodnotu a je zajímavý. Peřiňák zosmdesátých let za investici do budoucna považovat nelze, ale křeslo vbruselském stylu už ano.

Mladé umění

Nekupujte obrazy vobchodech. Umění má být originální a vjednom, maximálně několika kusech. Dejte šanci mladým umělcům, kteří prodávají svá díla za nižší ceny než známé osobnosti. Do budoucna může cena obrazů vzrůst. Zajímejte se o to, kde dotyčný umělec studoval nebo studuje. To vám napoví, zda to suměním myslí vážně. Pokud nechcete investovat přímo do obrazů, podívejte se na to, jaké grafiky nabízejí aukční síně. Jejich ceny začínají už na stokorunách.

Designové kousky

Pokud se bojíte, že byste nevybrali dobré nebo nadějné umění, investujte do designu. Nemusíte chodit daleko, vČesku je dost designérů, kteří nabízejí zajímavé věci. Můžete vyrazit i na nějaký zdesignových festivalů a sdesignéry se přímo setkat. Zajímavé věci nabízejí i malé české nábytkářské firmy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také