návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Připravte se na Vánoce: Vydejte se do lesa pro materiál na vánoční tvoření

Simona Sedláčková , Vydáno: 06.11.2019
Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa
Také si každoročně chystáte vánoční výzdobu a dekorace sami a těšíte se i letos na jejich výrobu? Vydejte se na procházku do lesa a vezměte si s sebou tašky nebo koše na nejrůznější přírodní materiál, který tam najdete. Určitě potkáte spoustu šišek, ať už smrkových, borových nebo modřínových, spadaných větví listnatých i jehličnatých stromů nebo kousky borové kůry. Až do Vánoc vám budeme přinášet inspirace, jak tento materiál využít.

reklama

Vánoce inspirované přírodou je jeden z letošních trendů, jak si vyzdobit dům i byt. Tento trend vás nebude stát skoro žádné peníze, stačí když nazujete pevné boty a vydáte se do lesa. Skvělý materiál se bude povalovat všude kolem vás, stačí se jen dobře dívat.

Spadané borové větve

Nově ulámané větve borovic, kterých jsou po větrném počasí plné lesy, nádherně voní pryskyřicí a dají se z nich vyrobit různé ozdoby a dekorace. Vytáhněte pilku nebo v lepším případě cirkulárku a připravte si z nich kolečka, která pak použijete hned na několik vánočních dekorací. Můžete je využít na věnce na dveře i ozdoby na stromek.

Jak si připravíte dřevěná kolečka

1. Nasbírejte větve

Vyberte co nejrovnější větve o průměru asi 4–6 cm. Oloupejte z nich kůru, ale jenom tu, co by stejně za chvíli sama odpadla. Tu pevně držící ponechte.

Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa

2. Větve nařežte

Pilou nebo na cirkulárce nařežte kolečka o výšce asi 1–2 cm.

Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa

3. Kolečka začistěte

Řeznou plochu brusným papírem vyrovnejte a zbavte nerovností, aby se vám s kolečky později dobře pracovalo a dalo se na ně i malovat.

Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa

4. Uskladněte v suchu

Hotová kolečka skladujte v suchu, aby je nenapadla plíseň dřív, než je použijete k dalšímu zpracování.

Hvězda ze smrkových šišek

Hvězda ze smrkových šišek: Předvánoční dekorace na dveře i na branku do zahrady

Knoflíkový věnec na dveře

Věnec na dveře z dřevěných knoflíků s vůní borovice

Suché borové větvičky

Kolem každé starší borovice se jich povaluje velká spousta. Pro dekorační účely pak představují doslova poklad! Letos si z nich podle našich návodů budete moct vyrobit krásné dekorace na slavnostní štědrovečerní tabuli.

Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa

Polena a polínka

Než vhodíte kus dřeva do kamen, raději se podívejte, jestli není pěkně rovné a s hladkými stěnami. Přesně takové totiž využijete na veselé sněhuláky, jaké si s námi budete moct zanedlouho vyrobit. Ale i polena obalená kůrou se budou hodit, uvidíte!

Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa

Šišky smrkové, borové i modřínové

Budou se vám hodit všechny druhy. Ze smrkových i borových můžete vyrobit například adventní věnec nebo dekoraci na vchodové dveře. Některé ponechte v přírodní barvě a některé můžete vybělit. Šišky vybělené Savem působí na dekoracích mnohem veseleji a dají se i ještě dále barevně zpracovávat.

Vánoce s vůní pryskyřice

9 jednoduchých dekorací z šišek. Připravte si Vánoce s vůní pryskyřice

Šiškový adventní věnec

Adventní věnec ze šišek vydrží až do Vánoc. Neuškodí mu ani suchý byt

Báječný mech

Mech se dá využít na spoustu způsobů. Neobešel by se bez něj tradiční Betlém, ale využijete ho i na výrobu adventního věnce. Mech ale bohužel rychle sesychá, proto by se měl používat vždy čerstvý. Ale nemusíte pro něj zrovna hned běžet do lesa. Dost často se usazuje i na střechách, kde není vítaným návštěvníkem. Pokud ovšem potkáte v lese pěkný kus dřeva, porostlého mechem, tak ho vezměte s sebou domů hned. Zatím ho můžete nechat ležet venku, na dešti, aby mech vydržel pěkně zelený.

Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa

Dekorativní bříza

Silnější březové větve a kmeny si také schovejte. Na vánoční dekorace jsou jako dělané!

Vánoce z lesa
Autor: Simona Sedláčková Vánoce z lesa

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , vánoční dekorace , tvoření , Vánoční , adventní , šišky , větve , kůra , přírodní materiály

reklama

Přečtěte si také