Vánoce

18. listopadu 2023 07:00

Simona Sedláčková

Připravte se na Vánoce: Vydejte se do lesa pro materiál na vánoční tvoření

Také si každoročně chystáte vánoční výzdobu a dekorace sami a těšíte se i letos na jejich výrobu? Vydejte se na procházku do lesa a vezměte si s sebou tašky nebo koše na nejrůznější přírodní materiál, který tam najdete. Určitě potkáte spoustu šišek, ať už smrkových, borových, nebo modřínových, spadaných větví listnatých i jehličnatých stromů nebo kousky borové kůry. Až do Vánoc vám budeme přinášet inspirace, jak tento materiál využít.

Vánoce inspirované přírodou je jeden z každoročních vánočních trendů, jak si vyzdobit dům i byt. Tento trend vás nebude stát skoro žádné peníze, stačí když nazujete pevné boty a vydáte se do lesa nebo na vlastní zahradu. Skvělý materiál se bude povalovat všude kolem vás, stačí se jen dobře dívat.

Spadané borové větve

Ulámané větve borovic, kterých jsou po větrném počasí vždy plné lesy, nádherně voní pryskyřicí a dají se z nich vyrobit různé ozdoby a dekorace. Vytáhněte pilku nebo v lepším případě cirkulárku a připravte si z nich kolečka, která pak použijete hned na několik vánočních dekorací. Můžete je využít na věnce na dveře i ozdoby na stromek.

Jak si připravíte dřevěná kolečka

  • Vyberte co nejrovnější větve o průměru asi 4–6 cm.
  • Vybírejte také větve především suché. Kolečka, nařezaná z čerstvého dřeva, by vám mohla při sesychání praskat.
  • Oloupejte z nich kůru, ale jenom tu, co by stejně za chvíli sama odpadla. Tu pevně držící ponechte.

  • Pilou nebo na cirkulárce nařežte kolečka o výšce asi 1–2 cm.

  • Řeznou plochu brusným papírem vyrovnejte a zbavte nerovností, aby se vám s kolečky později dobře pracovalo a dalo se na ně i malovat.

  • Hotová kolečka skladujte vsuchu, aby je nenapadla plíseň dřív, než je použijete k dalšímu zpracování.

Suché borové větvičky

Kolem každé starší borovice se jich povaluje velká spousta. Pro dekorační účely pak představují doslova poklad! Letos si z nich podle našich návodů budete moct vyrobit krásné dekorace na slavnostní štědrovečerní tabuli.

Polena a polínka

Než vhodíte kus dřeva do kamen, raději se podívejte, jestli není pěkně rovné a s hladkými stěnami. Přesně takové totiž využijete na veselé sněhuláky, jaké si s námi budete moct zanedlouho vyrobit. Ale i polena obalená kůrou se budou hodit, uvidíte!

Šišky smrkové, borové i modřínové

Budou se vám hodit všechny druhy. Ze smrkových i borových můžete vyrobit například adventní věnec nebo dekoraci na vchodové dveře Některé ponechte v přírodní barvě a některé můžete vybělit. Šišky vybělené Savem působí na dekoracích mnohem veseleji a dají se i ještě dále barevně zpracovávat.

Báječný mech

Mech se dá využít na spoustu způsobů. Neobešel by se bez něj tradiční Betlém, ale využijete ho i na výrobu adventního věnce. Mech ale bohužel rychle sesychá, proto by se měl používat vždy čerstvý. Ale nemusíte pro něj zrovna hned běžet do lesa, což se ostatně ani nesmí. Dost často se usazuje i na střechách, kde není vítaným návštěvníkem.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také