Vánoce

5. prosince 2019 14:00

Simona Sedláčková

Recyklované Vánoce: Vyrobte sváteční dekorace ze starých svetrů, šál i rukavic

Ručně i strojově pletené svetry sice krásně zahřejí, ale jejich životnost není nekonečná. Jednou se prostě operou, vytahají a projeví se na nich zub času. To ale neznamená, že patří do odpadu! Až se letos pustíte do předvánočního úklidu skříní, možná vám na zemi zbude hromádka vyřazeného oblečení z pleteniny. Ukážeme vám, jak ji využít na báječné dárky a dekorace.

Svetry i šály mohou být upletené zumělých vláken, ale někdy se najdou i kousky zpřírodní vlny. Možná vás takový svetr zvlny při nošení sice dokonale zahřál, ale přece jen trochu kousal. Ovšem na tvoření se hodí naopak nejlépe. Vyperte ho na vyšší stupeň, tedy alespoň na 60 °C. Vlna se hodně srazí, ale také krásně zaplstí a při stříhání pleteniny se nic nebude párat. Z připraveného materiálu se vám budou krásně vytvářetrecyklované ozdoby na vánoční stromek i drobné dárky pro přátele.

Recyklované Vánoce: Vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby zpleteniny vypadají prostě báječně. Jsou příjemné na dotyk a už od pohledu zahřejí i toho největšího zimomřivce. Nebyl by to i skvělý nápad na drobné dárky pro kamarády a kolegy vpráci?

Recyklované Vánoce: Upletené stromečky

Stejně tak můžete staré svetry využít na jednoduché vánoční stromečky. Základem je polystyrenový jehlan, na který nalepíte nastříhaný svetr tavnou pistolí.

Recyklované Vánoce: Obaly zrukávů

Stačí jenom ustřihnout rukáv ze starého svetru, ve spodní části sešít, vložit láhev sdobrým vínem, zavázat stuhou a dárkové balení je hotové. Stejně můžete vytvořit i obal na svíčku. Pokud se vám však líbí obal na svíčku znašeho ilustračního obrázku, tak ten budete muset uplést nově. Má totiž patentový okraj nahoře i dole, a takový kus na svetru asi nenajdete.

Recyklované Vánoce: Věnce na dveře

Vánoční věnec na vchodové dveře můžete jednoduše vyrobit zpolystyrenového základu na věnce a staré pletené šály. Stačí ji jenom omotat kolem základu a trochu dozdobit. Stejně jednoduše můžete vytvořit i věnec ze zbytkových klubíček vlnya může to být klidně vlna páraná ze starých svetrů.

Recyklované Vánoce: Plněné rukavičky

Pletené rukavičky, které jsou už dětem malé, využijte jako obal na skleničku svodou, do které vložte zelené větvičky nebo květiny.


Přečtěte si také