Vánoce

15. listopadu 2019 16:00

Simona Sedláčková

Recyklované dárky vyjdou levně a potěší originalitou. Vyberte si, co budete vyrábět

Začínáte přemýšlet, čím potěšíte své blízké, ale máte pocit, že mají všeho dostatek? Vymyslet v dnešní době dárek, který vás nebude stát měsíční výplatu, ale bude originální i netradiční, není tak úplně jednoduché. Zkuste na to jít letos úplně jinak! Vánoce jsou časem překvapení, tak překvapte své přátele svou vynalézavostí a šikovností.

Vlněné poklady

Nejprve se vydejte na obhlídku vlastního šatníku. Možná objevíte vlněné svetry, které už dávno nenosíte a vlastně jste je chtěli i vyhodit… Zadržte! Našli jste totiž úplný poklad… Svetr zvlny (ano, musí to být čistá přírodní vlna, jiný materiál se nehodí) využijete společně snámi a našimi návody na parádní návleky na rukavice, také zněho ušijete srdíčka jako přívěsky na klíče, ale hodí se i na spoustu dalších věcí… Například na novoroční prasátka!

Jak na to

1. krok

Vlněný svetr zbavte knoflíků, zipů a všech nášivek.

2. krok

Svetr vyperte na 95 °C. Tak získáte skvělý materiál. Vlna se neuvěřitelně srazí, zaplstí a bude se sní výborně pracovat. Při stříhání se nebude párat ani třepit.

Svetry z umělých a směsových materiálů

Ještě jednou se ponořte do vlastního šatníku nebo se vydejte na obhlídku secondhandu, kde za pár korun pořídíte neuvěřitelné kousky. Svetry mohou být klidně i smalými dírkami, pak je pořídíte doslova za hubičku. Úplně nejlepší budou svetry scopánkovým vzorem. Budou se vám hodit na polštáře, dají se znich ušít úplně nové rukavice nebo znich můžete ušít netradiční sáčky na dárky. Ze svetrů zhladké pleteniny se zase dají vytvořit netradiční dekorační věnce. A upotřebíte i starou pletenou šálu!

Staré košile

Občasný flíček či rozedřený límeček ještě neznamenají, že košile patří do odpadkového koše. Většinou mají úplně vpořádku přední i zadní díl, a tak se dají využít třeba na parádní polštáře, nebo se znich dají ušít slušivé zástěrky, a dokonce i sáčky na dárky, které budete využívat opakovaně, každý rok. Však uvidíte!

Co se starou kravatou

Také kravaty představují vynikající materiál, ze kterého můžete vyrobit pěkné dárky. Máme pro vás připravený návod na pouzdro na mobil i parádní čelenky do vlasů.

Stará dobrá džínovina

Obnošené džíny představují pro tvořivé ruce doslova poklad. Nikdy je jen tak nevyhazujte, mohou se z nich vytvářet nejrůznější dekorace, šít tašky i kabelky a skvělé jsou i na výrobu hraček pro psy, a dokonce i na šperky.

Skleničky od marmelád i okurek

Nejrůznější svícny a lucerničky zase můžete vyrobit ze sklenic. Zatím je jenom dobře vymyjte a až přijde čas, uvidíte, jak se budou hodit. Možná, ženěkteré nápady na využití už znáte!

Roličky od toaletního papíru

Tyhle trubičky už se prý ani nedají recyklovat, a proto patří do odpadu směsného a ne tříděného… Zadržte! Spolu snámi je ještě opravdu zrecyklujete! Přineseme vám nápady na malé krabičky na dárky, ale využít se dají i na výrobu adventního kalendáře.

A nezapomeňte na ponožky

Každému se občas někam ztratí jedna ponožka a druhá se pak chvilku povaluje všuplíku, až se nakonec vyhodí… A to je právě chyba! Zlichých ponožek se dá vyrobit ještě spousta věcí.

Malá klubíčka

Pokud patříte mezi pletařky, pak se u vás doma jistě najdou zbytky pletacích přízí. Možná už se vám nelíbí nějaký ručně pletený svetr. Zatím ho pěkně po večerech rozpárejte. Přineseme vám návod, jak vlnu využít. Jak by se vám líbil sváteční vítací věnec na dveře z miniaturních klubíček?


Přečtěte si také