Vánoce

14. prosince 2019 11:00

Simona Sedláčková

Vánoční domečky: Vytvořte si vesničky z keramiky, kovu, dřeva i z obyčejného papíru

Rozsvícené vánoční domečky připomínající zimní krajinu vytvoří v pokoji krásnou vánoční atmosféru. A pokud je postavíte za okno, určitě se stanou i předmětem obdivu všech kolemjdoucích… Hlavně dětí!

Keramické domky

Keramika je asi nejběžnější materiál, se kterým se u domečků setkáte a určitě je i snadno vobchodech seženete. Najdete je skoro ve všech květinářstvích a upomínkových předmětech. Keramika je také velmi praktická. Snese i trochu nešetrné zacházení, snadno ji umyjete od prachu a můžete ji bezpečně doplnit svíčkami.

Domečky zplechu

Jsou opravdu kouzelné, ale většinou i dražší než keramické. Hodí se do moderních městských, ale i stylových venkovských interiérů. Záleží na provedení a doplňcích.

Dřevěné chaloupky

Většinou jsou vyřezávané lupénkovou pilkou a šikovnější kutilové si je zvládnou vyrobit i sami. Nejlépe se vám bude pracovat stenkou překližkou.

Domky zmasivu

Velmi oblíbené jsou vposledních letech domečky zdřevěného masivu. Můžete je mít vpřírodním provedení nebo mořené či lakované. Vkaždém případě je tato minimalistická dekorace ozdobou každého interiéru.

Dejte se do tvoření zpapíru

Vytvoření papírových domků není nic složitého, vyžaduje jen potřebnou dávku zručnosti a velkou trpělivost. Připravte si obyčejné papírové čtvrtky, tužku a pravítka a dejte se nejprve do rýsování. Vystřihnutí a slepení domku už bude jednoduché!

Bytelnější papírové domky můžete vytvořit i zvlnité lepenky, ze starých krabic, které nakonec natřete akrylovou barvou typu balakryl, která papír krásně zpevní.

Zdekoračních barevných papírů zase můžete vytvořit jednoduché domečkové lampičky a lucerny na vánoční stromek. Využijte na ně obyčejné světelné řetězy.

Čím můžete vdomcích svítit?

Nejjednodušší bude rozsvítit domky keramické a plechové. Do nich můžete sklidným svědomím vložit obyčejné čajové svíčky. Ovšem do domků papírových a dřevěných už se budete muset poohlédnout po umělých čajových svíčkách. Většinou je mají vkvětinářstvích.

Prima tip

Kouzelné vánoční domečky můžete vytvořit samozřejmě i z voňavého perníku, a dokonce i z obyčejného betonu! Na odlévání betovových domků využijte vysoké krabice od mléka, ale nesmíte je otevřít klasicky, horem,je potřeba odříznout ostrým nožem dno, aby vám nahoře zůstal zachován tvar střechy.


Přečtěte si také