Vánoce

10. prosince 2019 14:00

Matouš Hartman

Vánoční svícínky z betonu vyrobíte snadno v plastových kelímcích

Stačí dojíst jogurt a pustit se do vyrábění. Originální svícínky zvládnete vytvořit i s dětmi. Bude to zábava a vaše vánoční dekorace dostanou netradiční podobu. Zdánlivě chladný beton totiž dokáže působit křehce a elegantně.

Zahrajte si na betonáře, bude to trvat jednu až dvě hodiny, než svícínky připravíte, pak je musíte nechat zhruba den uschnout. Nakonec přijde na řadu malování, nemusíte shánět žádnou speciální barvu, protože na hobby betonu bude držet i všem známý Balakryl.

Co budete potřebovat?

  1. hobby beton (najdete vkaždém hobby marketu nebo na různých e-shopech)
  2. nádobu na rozmíchání betonu
  3. vodu
  4. různě velké kelímky od jogurtů
  5. balakryl UNI
  6. štětec

Postup

Najdeme si prostorné místo, které pro jistotu zakryjeme igelitem nebo novinami, abychom nic neušpinili. Do připravené nádoby nasypeme beton, postupně přiléváme vodu a mícháme. Měla by nám vzniknout hustší betonová kaše. Když snádobou trochu zatřeseme, beton by se měl pomaluroztéct do stran, ale zároveň by měl držet svůj tvar.

Pak do kelímku od jogurtu nalijeme beton zhruba do poloviny. Následně do formy vtlačíme druhý menší kelímek od jogurtu, přebytečný beton, který vyteče, odstraníme.

Aby byly svícínky celistvé, zbavíme je vzduchových bublin – párkrát formou jemněklepneme o stůl.

Nakonec je dozdobíme krycími barvami, které pro nejlepší výsledek nejprve zamícháme. Vhodný je běžně dostupný Balakryl, který se pro natírání betonu hodí, protože je vodou ředitelný, nezapáchá, kryje, rychle schne, a dokonce má atesty pro styk s potravinami i na dětské hračky, což se hodí, když vyrábíte sdětmi.

Postup s fotografiemi najdete v galerii:

Další články o betonu:

Sdílejte článek

Přečtěte si také