Vánoce

10. prosince 2022 09:00

Simona Sedláčková

Všestranné vánoční perníčky: Vyrobíte z nich věnce, řetězy, ozdoby i dárky!

Vánoční perníčky milujeme snad úplně všichni, i ti, kteří sladkému mlsání neholdují. Z perníkového těsta totiž můžeme vytvořit kouzelné ozdoby na stromek, voňavé věnce i dárky pro přátele a naprosto netradiční může být i dort s perníkovými dekoracemi. Inspirujte se a pusťte se do pečení! Máme pro vás i výborný recept!

Recept na vánoční perníčky

Co budete potřebovat

 • 600 g hladké mouky
 • 250 g cukru moučky
 • 200 g másla
 • 6 lžic medu
 • 2 lžíce kakaa
 • 3 ks vajec
 • 1 balíček kypřicího prášku do perníku
 • 1 lžičku perníkového koření

Jak budete postupovat

 1. Hladkou mouku smíchejte s cukrem, kypřicím práškem a s kořením.
 2. Pak přidejte ostatní suroviny a vypracujte hladké těsto, které nechte odpočinout v lednici do druhého dne.
 3. Vyválejte 3–5 mm silný plát, ze kterého vykrajujte vybrané tvary.
 4. Na jeden plech pokládejte přibližně stejně velké kousky, aby se vše peklo rovnoměrně.
 5. Pečte v troubě, vyhřáté na 150–175 °C.
 6. Po upečení perníčky ihned potírejte rozšlehaným bílkem.

Perníkový vánoční dort

Základ dortu upečte z litého perníkového těsta a na zdobení použijte bílou potahovací hmotu nebo oblíbený krém a perníkové domečky, zdobené bílkovou polevou. Podobný vánoční dort budou zaručeně všichni obdivovat!

Vánoční řetězy z perníku

Formičky na perníkové panáčky najdete v každé prodejně s domácími potřebami, jen do nich před upečením nezapomeňte vytvořit dírky pro navlečení stužky. Na proděravění perníčků můžete využít obyčejné brčko na pití. Navlékání řetězů už můžete svěřit dětem.

Perníkový věnec

Základní tvar věnce vyřízněte z těsta podle dvou talířů, většího a menšího. Po upečení na základ nalepujte bílkovou polevou kupu hvězdiček v několika velikostech.

Vánoční ozdoby z perníku

Tradiční perníčky na stromeček mají tolik podob! Vyberte si své oblíbené tvary, upečte je a za dlouhých zimních večerů můžete zdobit a zdobit…

Vánoční stromečky z perníku

Formičky ve tvaru hvězdy zakoupíte nyní, před Vánoci, snad na každém rohu. Na perníkový stromeček budete potřebovat soupravu několika hvězd v různých velikostech. Po upečení hvězdy vyskládejte na sebe. Můžete je k sobě lepit bílkovou polevou nebo je ještě před upečením uprostřed proděrujte, a po upečení navlékněte na silnější špejli.

Ozdoby na vánoční dárky

Perníčky mohou posloužit i jako ozdoby na vánoční dárky, ale pokud na ně napíšete bílkovou polevou i jméno, stanou se znich rázem i netradiční jmenovky.

Jedlé dárky z perníku

Občas se vám zdá, že vymýšlení vánočních dárků pro všechny blízké je nad vaše síly či finanční možnosti? Napečte perníčky, ale klidně i další cukroví, a pečlivě je vyskládejte do vhodné krabičky nebo pěkné sklenice. A super dárek je na světě!

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také