reklama

Všestranné vánoční perníčky: Vyrobíte z nich věnce, řetězy, ozdoby i závěsy!

Simona Sedláčková
1. prosince 2019
Vánoční perníčky milujeme snad úplně všichni, i ti, kteří sladkému mlsání neholdují. Z perníkového těsta totiž můžeme vytvořit kouzelné ozdoby na stromek, voňavé věnce i dárky pro přátele a naprosto netradiční může být i dort s perníkovými dekoracemi. Inspirujte se a pusťte se do pečení! Máme pro vás i výborný recept!
reklama

Recept na vánoční perníčky

Co budete potřebovat

 1. 600 g hladké mouky
 2. 250 g cukru moučky
 3. 200 g másla
 4. 6 lžic medu
 5. 2 lžíce kakaa
 6. 3 ks vajec
 7. 1 balíček kypřicího prášku do perníku
 8. 1 lžičku perníkového koření

Jak budete postupovat

 1. Hladkou mouku smíchejte scukrem, kypřicím práškem a skořením. Pak přidejte ostatní suroviny a vypracujte hladké těsto, které nechte odpočinout v lednici do druhého dne.
 2. Vyválejte 3–5 mm silný plát, ze kterého vykrajujte vybrané tvary. Na jeden plech pokládejte přibližně stejně velké kousky, aby se vše peklo rovnoměrně.
 3. Pečte vtroubě, vyhřáté na 150–175 °C.
 4. Po upečení perníčky ihned potírejte rozšlehaným bílkem a po vychladnutí můžete zdobit bílkovou polevou.

Rustikální vánoční závěs

Podle našeho nebo vlastního receptu napečte jednotlivé tvary zperníkového těsta, vychladlé je nazdobte a jednotlivé díly ksobě slepujte bílkovou polevou. Pokud si netroufáte na pečení perníkových kruhů, použijte polystyrenové základy na věnce, obalte je pruhem látky nebo pruhem balicího papíru a jednotlivé perníčky na takto připravený základ navažte červenou stužkou. Dekoraci zavěste nad jídelní stůl, ale raději dětem položte poblíž talíř sperníčky, určenými kjídlu, aby vám závěs vydržel až do Štědrého dne. Vánoční vůně perníčků brzy ovládne celý byt!

Perníkový vánoční dort

Základ dortu upečte zlitého perníkového těsta a na zdobení použijte bílou potahovací hmotu a perníkové domečky, zdobené bílkovou polevou. Podobný vánoční dort budou zaručeně všichni obdivovat!

Vánoční řetězy zperníku

Formičky na perníkové panáčky najdete vkaždé prodejně sdomácími potřebami, jen do nich před upečením nezapomeňte vytvořit dírky pro navlečení stužky. Na proděravění perníčků můžete využít obyčejné brčko na pití. Navlékání řetězů už můžete svěřit dětem.

Perníkový věnec

Základní tvar věnce vyřízněte ztěsta podle dvou talířů, většího a menšího. Po upečení na základ nalepujte bílkovou polevou kupu hvězdiček vněkolika velikostech.

Vánoční ozdoby zperníku

Tradiční perníčky na stromeček mají tolik podob! Vyberte si své oblíbené tvary, upečte je a za dlouhých zimních večerů můžete zdobit a zdobit…

Ozdoby na vánoční dárky

Perníčky mohou posloužit i jako ozdoby na vánoční dárky, ale pokud na ně napíšete bílkovou polevou i jméno, stanou se znich rázem i netradiční jmenovky.

Jedlé dárky zperníku

Občas se vám zdá, že vymýšlení vánočních dárků pro všechny blízké je nad vaše síly či finanční možnosti? Napečte perníčky, ale klidně i další cukroví, a pečlivě je vyskládejte do vhodné krabičky. A super dárek je na světě!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama