návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti. Máme pro vás výběr nejkrásnějších kousků

Simona Sedláčková , Vydáno: 28.03.2021
Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti
Autor: iStock Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti
Plst, plsť, nebo dokonce filc. Pod těmito názvy najdete v obchodech i na internetu báječný materiál na tvoření nejrůznějších dekorací, samozřejmě i těch velikonočních. Tak se dejte do vymýšlení a tvoření! Aby se vám snadněji pracovalo, připravili jsme pro vás pár báječných a inspirujících nápadů.

reklama

Co je vlastně plst?

Plst, ale také plsť, nebo dokonce z němčiny převzaté slovo filc označuje většinou netkanou textilii, která vzniká valchováním nebo vpichováním jednotlivých vláken. Vlákna se do sebe zaklesnou a vzniká textilie. Plst se však může vyrábět i z látek tkaných nebo pletených, u kterých se zaplstí jenom jejich povrch. Takové textilie se využívají na kabáty či klobouky, ale velmi často se vyrábějí plsti i pro technické využití (filtry nebo izolace).

Pro výtvarné účely se nejčastěji využívá tradiční plst vlněná nebo moderní a především mnohem levnější plst z umělých vláken. Ve výtvarných potřebách najdete nejen velký výběr barev plstí, ale také plsti různě silné. Nejběžnější jsou plstěné přířezy, které mají velikost stejnou jako běžné papíry na kreslení, tedy A4, a sílu okolo 1 mm. Stejně silnou plst můžete koupit i v metráži. O trochu dražší je plst o síle 3 mm, kterou využijete na podložení dekorací, aby byly pevnější a dobře držely tvar.

Barevné plsti využijete pro tvoření po celý rok, ale jejich krásné a výrazné barvy přímo vybízejí k tvorbě velikonočních dekorací.

Velikonoční kraslice z barevných plstí

Co budete potřebovat

  • plstěné přířezy
  • tužku
  • papír
  • nůžky
  • disperzní lepidlo typu herkules
  • korálky
  • vyšívací bavlnky a jehlu
  • duté vlákno nebo vatu

1. Na papír si nejprve nakreslete tvar vajíčka, předlohu vystřihněte a pak podle ní vystřihujte z plsti barevné základy na kraslice.

Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti
Autor: iStock Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti

2. Pak si vystřihněte i různé tvary kytiček a lístků, ale i kolečka na středy květinek.

Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti
Autor: iStock Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti

3. Vystřižené tvary nalepte na základní vajíčka a můžete je ještě ozdobit i našitými nebo nalepenými korálky. Takto připravené kraslice z plsti položte po dvou k sobě, obšijte je kroužkovým stehem a maličko vyplňte dutým vláknem nebo vatou. Vzniklá vajíčka zavěste na nit a pověste na větve ve váze.

Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti
Autor: iStock Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti

A máme pro vás i další nápady na tvoření z plsti. Na větvičky ve váze můžete zavěsit místo vajíček i veselé ptáčky a vajíčka zase postavte do jednoduchých stojánků.

Jarní ptáčci z plsti

Jarní ptáčci z plsti: Vytvořte si spolu s dětmi veselou velikonoční dekoraci

Stojánky na vajíčka z plsti

Stojánky na vajíčka z plsti: Udělejte si s dětmi jednoduchou velikonoční dekoraci

Inspirujte se i velikonočními dekoracemi od šikovných výtvarníků:

Z dekorační plsti se snadno vystřihují nejrůznější tvary, protože se netřepí jako běžná látka. Snadno z ní ušijete i nejrůznější fugurky a postavičky, které vyplníte dutým vláknem.

 

 

Ušijte si i veselé kryty na uvařená vajíčka. Udrží je pěkně teplá a ještě ozdobí velikonoční stůl. To bude snídaně!

 

 

Z plsti jsou vytvořené i tyhle květiny. Na velikonočním stole by jim to určitě slušelo. 

 

 

A na dveře si zase můžete pověsit kouzelný jarní věneček. I ten je vytvořený z obyčejných barevných plstí. Polystyrenový kruh na věnce omotejte pletací přízí nebo nastříhanými pruhy z plsti a tavnou pistolí na něj nalepte květiny.

 

reklama

Článek je zařazen v: Velikonoce , plst , vlna , felt , filc , tvoření , dekorace , DIY , jak na to

reklama

Přečtěte si také