Velikonoce

13. března 2024 08:00

redakce Prima Living

Velikonoční stromeček: Na jarní dekoraci použijte kvetoucí i holé větve a pohrajte si s kraslicemi

Vánoční stromky známe všichni, ale víte, co si představit pod pojmem velikonoční stromeček? Není to urostlá jedlička ozdobená vajíčky, ale libovolné větve a větvičky ve váze, které si můžete ozdobit kraslicemi, barevnými stužkami a dalšími velikonočními dekoracemi. Větve jakých stromů či keřů se na velikonoční dekoraci hodí nejlépe?

Velikonoční stromečky patří k pozapomenutým českým tradicím. Ozdobené stromečky se u nás objevovaly na Smrtnou neděli (letos 17. března), tedy na pátou postní neděli, která je spojována s vynášením smrti, obyčejem známým už z předkřesťanské doby. Smrtka nebo také Morana zpodobňovala zimu, kterou bylo třeba utopit. Po vynesení zimy se pak do domů přineslo tzv. líto či lítečko, které symbolizovalo přicházející jaro. Šlo obvykle o větev nebo vršek smrčku s obarvenými vyfouknutými vajíčky a pentlemi, která zdobila dům po celé Velikonoce.

Dnes je líto, čili velikonoční stromeček, krásnou sváteční dekorací. Nemusíte řezat smrčkům vršky, stačí si z procházky přinést několik větviček a ozdobit je ve váze. Pokud máte zahradu, můžete si ozdobit kraslicemi jakýkoli strom nebo keř.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Smrtná neděle je plná veselí a naděje. Vynáší se smrt, chodí s lítem a vítá jaro

Kroucená vrba je velikonoční klasika

Větve kroucené vrby vypadají krásně, i když jsou holé, bez listí. Jejich extravagantní tvar tak vynikne nejlépe. Na druhou stranu svěže zelené, jarní lístky zase vypadají mnohem veseleji. Ať už máte k dispozici kteroukoliv variantu, bude vám stačit už jen pár jednoduchých kraslic zavěšených na niti či na stužce a velikonoční výzdoba bude dokonalá.

S kočičkami raději šetřete

Že není řeč o mňoukajících chlupatých stvořeních, je každému hned jasné. Kočičky, jak říkáme mladým květenstvím vrby jívy, zná přece každý. A každý by měl také vědět, že představují první a velmi důležitou potravu pro včely a čmeláky. Ustřihněte si proto opravdu jen pár proutků. Ale na velikonočním stole jim to ve váze bude hodně slušet, to se musí uznat.

PŘEČTĚTE SI:  Proč k Velikonocům patří kočičky? Vyzdobte si s nimi byt, ale nechte něco pro včely!

Březové větve nejsou dobré jen na košťata!

Uvázat nové březové koště a vymést s ním po zimě z chalupy všechnu špínu kdysi patřilo k zásadním velikonočním tradicím. Dnes už si ty březové větvičky dáváme raději do vázy. A vypadají opravdu krásně! Velikonoční stromečky nemusí být zdobeny pouze barevnými vajíčky, ale i stužkami, drobnými kvítky, ptáčky a peříčky.

Žlutě kvetoucí větvičky zlatice

Ano, skoro všichni říkáme zlatici zlatý déšť, i když většinou víme, že je to označení mylné. Nevadí, hlavně že si všichni představujeme jedno a to samé. Záplavu zlatožlutých květů. Pokud vám na zahradě o letošních Velikonocích ještě nepokvetou, stačí větve pár dní předem nastříhat a vložit do vázy s vodou. V teplém pokoji vykvetou velmi rychle.

Zdá se vám té žluté barvy trochu moc? Přidejte do vázy třeba stálezený buxus. Kombinace tmavě zelených listů buxusu a květů zlatice bude perfektní.

Květy ovocných stromů

V některých letech, když se vydaří hodně teplé jaro, bývají už i třešně a jabloně v plném květu. Pokud vám jich není líto a najdete na velkém stromě třeba překážející větvičku, pak se i ona může stát dokonalou velikonoční výzdobou. I když sladké třešně nebo jablka, která by na větvičce mohla vyrůst, by byla možná lepší, co říkáte?

Inspirujte se na Pinterestu, jak ozdobit velikonoční stromeček:

Zdroje: autorský text Simona Sedláčková, Knížka plná nápadů (Světlana Kubištová-Pražáková), Pinterest.com


Přečtěte si také