Bydlení

26. října 2020 06:00

Tereza Javorová

Venku je zima a fitka jsou zavřená? Máme pro vás tipy na levnou domácí posilovnu

Určitě to znáte. Je sobota ráno a konečně máte čas pro sebe něco udělat a zajít do fitka. Ale venku je zima a vy si říkáte – kéž bychom tak byli bohatí a měli doma vlastní posilovnu! Dobrá zpráva – na to, abyste si doma jednu zařídili, nemusíte být žádný Rockefeller.

Pokud zrovna nebydlíte vprostorné vile, budete se muset trochu uskromnit. Rovnou zapomeňte na běhací pásy, rotopedy a eliptický trenažér. To ale vůbec nevadí, mnoho fitness odborníků stejně razí teorii, že nejlepší posilovací cviky jsou takové, kde využíváte váhu svého těla. Aby ale cvičení nebylo příliš monotónní a neničili jste si tělo, je potřeba se vybavit několika pomůckami.

Jógamatka

Podložka na cvičení jógy je úplný základ. A to i pokud doma plánujete jen posilovat. Po několika sklapovačkách na parketách by vás totiž víc bolela záda než břišní svaly. A jestli máte doma měkoučký koberec, určitě ho nechcete co týden čistit od potu!

Švihadlo

Ať už je vaše posilovací rutina jakákoli, vždy by jí mělo předcházet alespoň krátké kardio. Můžete se rozehřát sérií jumping jacks, několika svižnými pozdravy slunci nebo skoky přes švihadlo! Jen pokud máte nižší stropy, pozor na lustr.

Foto: istock.com

Činky

Cvičit pouze svlastní vahou sice zcela dostačuje, pokud jde například o břišní partie, chcete-li ale zapracovat na svých bicepsech, budete potřebovat set činek. Ty navíc můžete zapojit i do dalších posilovacích cviků, jako jsou klasické sedy lehy.

Foto: istock.com

Over Ball

Tenhle malý, napůl vyfouklý balónek je často trochu neprávem podceňovaný. I když ho asi znáte spíše zjógy nebo pilates, vypomoci si jím můžete i během dalšího cvičení. Pokud vás při posilování břicha často bolí záda, zkuste si je vypodložit právě Over Ballem. Stejně tak most, kterým se posilují hýžďové svaly a svaly pánevního dna, nabude úplně jiných rozměrů, pokud umístíte balónek mezi kolena a budete do něj aktivně tlačit.

Foto: profimedia

Gymnastický míč

Pokud vás obyčejné cviky jako sedy lehy, prkno nebo most začnou nudit, zapojte do sestavy gymnastický míč! Že je moc veliký a bude všude překážet? Nebojte se, pokud si sním zrovna nebudou hrát vaše děti, můžete ho zaparkovat kpracovnímu stolu a používat ho místo židle.

Foto: All

Posilovací guma

Jde sice o nenápadný pruh plastu, dokáže ale zázraky. Ať už jsou vaší problémovou partií nohy, hýždě, paže nebo břicho, stímhle gumovým pomocníkem bude tvarování postavy o něco snazší. Skvěle se navíc hodí i pro závěrečně protahování – pokud například nedosáhnete na špičky, uchopte gumu každou rukou za jeden konec a smyčku přehoďte přes chodidla!

Foto: istock.com

Blok

A opět jedna pomůcka, která je nezbytná pro protahování nebo třeba jógu. Pěnová cihlička vypomůže tam, kde jsou vaše končetiny krátké. Ideální je pro pozici bojovníka nebo závěrečnou relaxaci, kdy si jí můžete vypodložit záda voblasti hrudního koše a příjemně uvolnit napětí.

Foto: istock.com


Přečtěte si také