VIDEO: Jak si vyrobit spolehlivou nakličovací nádobu

Jednoduchá a hlavně funkční. Tato nakličovací nádoba vám nezabere doma takřka žádné místo, její výrobu zvládne i školák a cenově vás nezruinuje – vejdete se do 50 korun. Sklo a kov se navíc velmi dobře čistí. S naší klíčicí nádobou se můžete radovat z čerstvých a nesmírně zdravých klíčků. Celý rok!

Určitě jste už slyšeli, že čerstvé klíčky jsou bohaté na enzymy a minerály, obsahují 20x více vitamínů než běžná zelenina. Taková lžíce klíčků obsahuje několikanásobně větší množství výživových látek než byste našli v dospělé rostlině. Tady seznam všeho, co budete potřebovat, přesný postup najdete na videu v úvodu článku.

K výrobě nakličovací nádoby budete potřebovat:

  1. Běžnou zavařovací sklenici se šroubovacím víkem
  2. Šídlo či silnější hřebík
  3. Kladivo

Postup:

Připravte si pracovní podložku (prkénko), odšroubujte víčko z lahve a položte ho na ni dnem dolů. Nyní prorážejte do víčka díry. Využít k tomu můžete šídlo, jde to ale též silnějším hřebíkem. Hustě proděravělé víčko ještě otočte a kladivem poklepejte proražené díry. Zbavíte se tak jejich ostrých okrajů.

Podívejte se na video:

Jak nakličovat?

Ideálními ke klíčení jsou luštěniny jako zelené mungo, adzuki fazolky, zelená čočku či cizrna. Seženete je běžně v prodejnách nebo koutcích se zdravou výživou. (Menší semínka nedoporučuji, protože se ve sklenici k sobě nalepí a mohou plesnivět.)

Semena nasypte do nádoby – cca do 1/3 (klíčením zvětší svůj objem), zalijte vodou, zašroubujte sklenici a otočte ji dnem vzhůru. Nechte vodu zcela odtéci.

Nádobu se semínky postavte a nechte vlhká semínka "dýchat". Nenechávejte ji však stát na přímém slunci.

Stejným způsobem proplachujte klíčící semena 2–3x denně.

Asi po třech až čtyřech dnech, záleží na teplotě v místnosti, máme naklíčeno a můžeme se radovat z úrody překypující zdravím. Více praktických rad o nakličovaní najdete TADY

Autor: Zuzana Schneidewind Kamera: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také