Bydlení

17. září 2014 04:05

Markéta Zídková

Víte, jak natřít pozink?

Natírat pozink byla věda. Až donedávna.

Pozink je skvělý materiál – je to upravená ocel, která nezrezaví. Což je vlastnost, kterou ocení každý, kdo je majitelem venkovního čehokoliv vyrobeného ze železa. Protože to může pořád jen natírat a natírat a natírat.

Při galvanizaci se na ocel nanese ochraná vrstva ze zinku, která brání reznutí. Z pozinku se vyrábí ochrana budov proti dešti: okapy, parapety, oplechování. Ale i venkovní kovová schodiště, brány, branky zábradlí. V podstatě kdykoliv uvidíte venku předmět vyrobený z šedavého kovového materiálu, který nerezne, jedná se pravděpodobně o pozink.

Tento materiál se tedy nemusí natírat, nicméně nátěr poskytuje další ochranu. Donedávna byl ovšem problém v tom, že na čertvý pozink barva nechytala. Doporučovalo se čekat aspoň půl roku, než povrch mírně zoxiduje, a pak natírat. Teď si ale představte tu situaci, že máte vysoký dům, z lešení vám zrovna klempíři instalovali okapy, po všech pracích se lešení odveze a... vy si máte po půl roce nechat znovu instalovat lešení? Nebo si vezmete lakýrnika, který se spustí ze střechy a bude vám okap natírat zavěšený?

Dnes už naštěstí existují barvy, které lze nanést na zcela čerstvý pozink. Podívejte se na video, kde se dozvíte více:

Další podobné užitečné rady najdete v pořadu Receptář prima nápadů každou neděli ve 12.35 na Primě. Celý odvysílaný díl najdete v našem archivu na Prima PLAY.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky materiál okap lešení TV Prima

Přečtěte si také