reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Co je lepší na parkety: Lak, nebo olej?

zidkovm , Vydáno: 25.06.2014
Krása dřeva
Autor: Thinkstock Krása dřeva
Lak, nebo olej na dřevěnou podlahu?

reklama

Když už člověk sebere odvahu a pořídí si buď novou dřevěnou podlahu, nebo případně zbrousí tu starou, musí se také rozhodnout, čím ji ošetří. Na výběr jsou olejové a olejo-voskové nebo lakové úpravy. Pojďme si projít jejich výhody a nevýhody?

Olej
Olejování podlahy je tradiční cestou ochrany dřeva a ani na k tomu určených olejích se za mnoho let nic nezměnilo. Projektanti je volí pro přírodní matný vzhled takto upravené podlahy. Na olejem ošetřené podlaze nejsou příliš vidět škrábance ani hlubší stopy, jako jsou ty po jehlových podpatcích. Při aplikaci oleje lze počítat s tím, že obzvláště tmavé druhy dřev oživí. Na světlých druzích, jako jsou javor, jasan nebo buk jsou ovšem nečistoty vždy viditelnější. Podlaháři musí při první aplikaci nanést dostatečné množství oleje. V opačném případě se podlaha snáz špiní.

Nová okna

Co je vám? Měnili nám okna

Olejem napuštěná podlaha je odolná proti oděru asi stejně jako lakovaná podlaha. Na druhou stranu podlahy ošetřené olejem jsou choulostivé ve styku s chemikáliemi a vidět na nich zůstávají i stopy po gumových podrážkách. Tomu lze do určité míry předejít dodatečnou ochrannou vrstvou vosku a speciálního mýdla. Oleje se nicméně nehodí do prostor jako jsou restaurace nebo sportovní sály, kde na podlahu neustále něco kape. Čištění mopem, leštění a jiná údržba totiž se špínou odstraňují i olej. Problém olejované podlahy spočívá v nutnosti neustálé údržby a v jen omezených možnostech od oleje zpětně upustit.

Bude to větší hrůza, než jste čekali

Pět rad, jak přežít rekonstrukci nebo stavbu

Kdo zjistí, že by naolejovanou podlahu raději přelakoval, musí nejprve půl roku počkat, pak ji řádně zbrousit, přetmelit a až pak přelakovat.

Lak
Lakovaná podlaha je přece jen nejodolnější proti oděru a současně i nenáročná na údržbu a čištění. Navíc je na výběr z různých stupňů lesku od téměř neviditelného matového povrchu, kde podlaha vypadá jako olejovaná. Škála pak pokračuje přes mat, polomat až k lesku. Lakem lze docílit toho, že podlaha neklouže. Lak je výhodnější i při renovaci podlahy, kdy ji stačí zbrousit a znovu přelakovat. V prostorech pro veřejnost je třeba podlahy ošetřené olejem dvakrát až třikrát přeolejovat v průběhu jednoho roku..

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Pokoj budoucího milovníka safari

Dětské pokojíčky: Zařizujeme království pro nejmenší

Je to jen na kameru

Bydlení na obrazovce: Kuchyně z vašich seriálů

Autorkou realizace je Zuzana Schubertová

Kontrastní kuchyně v bytě s africkým nábojem

reklama

reklama

Přečtěte si také