Bydlení

3. prosince 2015 04:38

Markéta Zídková

Vykrmte psa na zimu aneb Jak se v zimě postarat o čtyřnohého miláčka

Tuk není jen zlo, ale také izolant.

Zimní období přináší pro naše čtyřnohé miláčky nejen zábavu v podobě hrátek ve sněhu, ale také problémy, které s chladným obdobím přibývají, a to je posypová sůl, mráz ohrožující zdraví nebo nutričně vhodná výživa.

Zimou jsou nejvíce ovlivnění pejsci, kteří žijí v boudě na zahradě. Bouda nebo kotec by měly být dobře izolované od mrazu. Ideální izolační materiál je např. polystyren. Teplota v boudě by neměla klesnout po pět stupňů. „Pejska je také dobré na zimu malinko vykrmit, protože tuk dobře reguluje teplotu v těle. Ideální je přibrat 1–2 kila,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu zvířat. Pokud mrazy spadnou pod 12 stupňů, je nejlepší dát pejska třeba do garáže. Ve velkých mrazech volte spíše kratší, ale častější vycházky. Zabavte pejska např. aportem, aby se dobře proběhl a zahřál.

Správná výživa

Obecně se dá říct, že se krmení ani krmné dávky v zimních nebo letních měsících příliš nemění. „Pokud ale máte pejska v kotci, tak mu dávejte krmivo bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a tuky. Důležité je kontrolovat vodu, aby nezamrzala. Existují i speciální termomisky bránící zamrznutí. Pro dodržení pitného režimu také zalívejte granule vodou,“ říká Martin Pučálka. Naopak psi, kteří se zdržují během zimy doma, mají méně pohybu a tedy sklony k přibírání. Pokud zjistíte, že zvíře má sklon k nadváze, tak zvolte granule light.

Důležitá je péče o packy

Velkým problém je v zimě také posypová sůl, která se dostává pejskům na nechráněné packy a dráždí je. Často se také na kůži vytvoří ošklivé vyrážky. Navíc pes pak má tendenci podrážděné packy olizovat, a sůl mu tak může způsobit nehezké zažívací problémy v podobě zvracení nebo průjmu. Vhodné je použít před tím, než půjdete v zimě ven, ochranné masti na packy. Ty se dají pak využít i v létě, kdy je naopak silnice horká od sluníčka. Vystačíte si i s obyčejnou indulonu nebo vazelínou. Po návratu z procházky pejskovi umyjte packy vlažnou vodou. Pokud má pes dlouhé chlupy na packách, je dobré je přistřihnout, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh.

Vyzkoušet také lze speciální boty pro pejsky, ale někteří, především velká plemena, je neradi nosí. Malé krátkosrsté rasy je na procházku dobré vybavit hřejícím oblečkem. Ten by měl krýt především záda a ledviny. Příliš mnoho textilií ale pejska může přehřát a hrozí tak nachlazení.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také