Bydlení

25. prosince 2019 08:00

Simona Sedláčková

Kam na výlet: O vánočních prázdninách se vydejte na hrady a zámky

Vánoční svátky máme zdárně za sebou, stejně jako návštěvy příbuzných a kamarádů. Nastává období, kdy téměř všichni vymýšlíme, jak zabavit děti, aby se o vánočních prázdninách nenudily. Vybrali jsme pro vás několik tipů na báječné výlety. Necháte se inspirovat?

Hrady a zámky většinu zimy spí zaslouženým zimním spánkem, ale o vánočních prázdninách se mnohé znich probouzí, aby přivítaly své návštěvníky. A většinou je to svelkou parádou a s netradičními prohlídkami.

Vánoční kostýmované prohlídky na zámku Boskovice

26. -28.prosince 2019

Zámek ožívá, hosté se sjíždějí, lustry a svíce se rozsvěcí a pod velkým stromem v tanečním sále se začínají hromadit dárky… přenesete se v čase do období končícího rokoka a začínajícího empíru a vychutnáte si slavnostní atmosféru Vánoc v historických interiérech boskovického zámku.

Objektem provázejí návštěvníky ochotníci v kostýmech zámeckého pána, jeho komorníka a služebné. Pro všechny hosty je připraveno cukroví, vánoční punč a pro děti čokoláda.

Začátky prohlídek v16, 17, 18 a 19 hodin.

Vánoční prohlídky na hradě Kost

26.-31.prosince 2019

Vydejte se na hrad Kost a nechte se unést jedinečnou atmosférou středověkých Vánoc. Těšit se můžete na prohlídky hradních paláců obohacené o vyprávění, jak se slavily Vánoce ve středověku, jaké zvyky lidé v tomto období udržovali, kde se vzala tradice vánočního stromečku a jak vypadala štědrovečerní tabule. Prohlídky odchází každou hodinu od 11 do 15 hodin.

Vánoční prohlídky zámku Sychrov

27. -31.prosince 2019

Prohlídky vánočně vyzdobených zámeckých interiérů v období mezi Vánocemi a Novým rokem. Pro návštěvníky bude otevřen základní okruhNovogotický klenot Rohanů, kde navštívíte honosně zařízené Královské apartmá, vjehož ložnici přespával např. francouzský král Karel X., pruský král Vilém I. nebo rakouský císař František Josef I. Část zámku je věnovaná soukromým apartmá knížete a kněžny (pracovny, ložnice, toaletní pokoje). Na závěr si prohlédnete také reprezentační prostory (přijímací salon, knihovna, hráčský salon a velká jídelna).

Dále bude otevřenavýstava Zlatý poklad.Výstava plastik a šperků zdrahých kovů a kamenů, které České republice věnoval turnovský rodák, pan František Khynl. Tvorba klenotníka Františka Khynla měla své kořeny vtradičním českém šperkařství a byla výrazně ovlivněna jeho dlouholetým působením vAustrálii, USA a prací pro přední světové klenotnické firmy (např. Tiffany, Cartier, David Webb). Doporučujeme rezervaci na telefonu +420 482 416 011 (10–14 hodin).

Večerní vánoční prohlídky na zámku Loučeň

25.-28.prosince 2019

Vychutnejte si atmosféru zámeckých komnat po setmění, kdy vám na cestu honosnými pokoji svítí tak, jako za starých časů, jen desítky voskových svíček a k tomu všemu o vánočních prázdninách.

Na cestě setmělýmizámeckýmipokoji narazíte i na nečekané překvapení. Třeba se ocitnete v pokoji, kde se právě kněžna chystá vyvolávat se svými přítelkyněmi duchy. Nebo se vy i vaši nejbližší ocitnou v jiné nečekané situaci. Začátek prohlídky vždy od 17 hodin.

Prohlídka hradu Švihov svýstavou o Popelce

27. – 30. prosinec 2019

Ve vánočním čase je možné navštívit upravený prohlídkový okruhHrada výstavuZa tajemstvím Popelčina střevíčku. Prohlídky hradu začínají od10.00až do14.30,každých 30 minut. Výstava je v tomto čase také přístupná.

Vánoční prohlídky na děčínském zámku

27.-31.prosinec 2019

Nejen v létě ožívá děčínský zámek starými příběhy. Zajímá vás, jak trávila Vánoce rodina knížete Jaroslava Thuna? Pak se vydejte na návštěvu! Ocitnete se ve chvíli největších příprav a zmatků. Víc prozrazovat nebudeme… Prohlídky se uskuteční v západním křídlezámku mezi 14.-17. hodinou.

Vánoční prohlídky na Valdštejně

27.-30.prosince 2019

Vánoční prohlídky kaple sv. Jana Nepomuckého a Slavnostního sálu Klasicistního domu s průvodcem. Prohlídky začínají vždy ve 12, 13 a ve 14 hodin.


Přečtěte si také